Заведенията: Протестираме срещу спирането на обезщетенията за пропуснат оборот

04.06.2021 17:02
Заведение в центъра на Пловдив.

Двете браншови организации на заведенията в България протестираха след брифинга на служебния вицепремиер Гълъб Донев и министрите на икономиката и на финансите Кирил Петков и Асев Василев, от който са разбрали, че мярката за компенсиране на оборота за затворените по време пандемията бизнеси, е прекратена, а те не са получили парите си за март и април. 

"Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията изслушахме много внимателно брифинга на министерството на икономиката, на който бяха оповестени нови мерки в подкрепа на бизнеса. С огромно разочарование разбрахме, че вече приетата, гласувана и одобрена от Европейската комисия програма "Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП, засегнати от временните противоепидемични мерки“, е спряна и парите по нея са пренасочени в кредити", пише в открито писмо на двете браншови организации до правителството и медиите. 

"Програмата, макар доста тромава и недостатъчна, работеше за месеците декември, януари и февруари и оставаше последната трета фаза, касаеща март и април - месеците, в които заведенията отново бяха насилствено затворени, но секторът очакваше компенсации за това поредно затваряне. Напомняме, че в началот на март, колегите ни със заведения за хранене бяха допуснати да работят, за което те инвестираха огромни суми за отваряне на своите обекти. Само две седмици по-късно, нова заповед на здравния министър отново ни затвори, което доведе до още по-тежко състояние в бранша. Единствената надежда и утеха на бизнеса беше насочена към обезщетенията в размер на 20% от оборота. Наричаме ги обезщетения, а не помощи, защото някой трябва да носи отговорност за взетите решения, пряко намесващи се в нашите бизнес планове и променящи условията от момента на инвестицията ни.

Приветстваме и одобряваме удължаването на мярката 60/40, оповестена на същия брифинг, но смеем да предложим нейното "разширяване" за фирми, регистрирани през 2021 година или такива, които не са упражнявали дейност през изминалата 2020 година. Подкрепа трябва да има и за всички инвеститори, дръзнали в условията на криза да отварят нови работни места и с действията си да помагат за по-добра събираемост на средства в държавната хазна.

Настояваме за:

- спешна среща с министерството на икономиката

- незабавна подкрепа от министерството на туризма.

- спиране на дискриминационното отношение към ресторантьорския и развлекателен бранш.

- решенията, касаещи секторът на заведенията, да бъдат взимани само и единствено с представители на браншовите асоциации.

- държавата да поеме отговорността за наложените локдауни, причинените масови фалити в бранша ни и довели до огромна междуфирмена задлъжнялост и липса на ликвидност.

Други от От страната и света

Две жени загинаха, а 4-има са ранени при пожари у нас за денонощие

През изминалото денонощие в България при пожари са загинали две жени, пострадали са четирима души, пише на интернет страницата на Главна дирекция (ГД) “Пожарна безопасност и защита на населението”

2026: всичко е налично – ти избираш какво, как и кого

Големите спортни събития ще създават не просто шампиони, а нови икони В музиката - лица с история като съпротива срещу AI Вместо нови устройства - повече преживяване Умора от шум, свръхконсумация

Сайт събира 19 лв. такса за 15 лв. винетка

Сайт начислява такса от 19 лв. при покупка на седмична винетка на стойност 15 лв. Платформата не информира предварително за високата допълнителна такса и очевидно разчита на непознаването на цените

Верижна катастрофа с 50 коли на магистрала в Япония, има жертви и ранени (Снимки)

Една жена загина, а 26 души бяха ранени в тежка верижна катастрофа по време на снеговалеж на магистрала в Япония снощи, предаде Асошиейтед прес. Магистралната полиция на префектура Гума днес заяви

Касите на БНБ работят извънредно днес, за да продават от пакетите с евро

И в последната събота от годината работят извънредно касите на БНБ, за да продават от стартовите пакети евро на граждани. На 27 декември, както бе и миналата събота, от 8,30 до 15

>