Ананиев: 1,3 млрд.лв. са похарчени за битка с епидемията

21.04.2021 12:19 Румяна Дeнчeва
Кирил Ананиев на пресконференцията на ГЕРБ

Държавният бюджет за първото тримесечие на 2021 г. е отчел дефицит в размер на 619 400 000 лв., или 0,5% от брутния вътрешен продукт.

Това отчете финансовият министър в оставка Кирил Ананиев пред Народното събрание. Според министъра временният дефицит след COVID-кризата е "очакван от икономическите анализатори".

Ананиев прогнозира още, че края на април отчетеният дефицит може да се свие до близко до балансираното бюджетно салдо, т.е. между -100 млн. и +100 млн. лв., но това ще стане ясно към 30 април.
Прочети повече 8,5 млрд. лв. е размерът на фискален резерв, отчете пред депутатите Ананиев. 3,3 млрд. лв. от тях е в Сребърен фонд. "Не сме си позволили една стотинка да се вземе от този фонд и да се финансират други разходи", увери Ананиев.
"Първото тримесечие на годината беше най-тежко заради третата вълна на епидемията. Ако няма усложнения в епидемичната обстановка, имаме основания да прогнозираме, че ще изпълним ангажиментите в бюджета. При усложняване на обстановката, ще трябва да предприемем мерки за актуализация на бюджета, извършване на допълнителни разходи и поемане на допълнителен дълг", каза Ананиев.
Предварителните данни на МФ показват, че приходите в бюджета, вкл. от данъчни постъпления, са общо 11,3 млрд. лв. и се увеличават на годишна база. Дефицитът се дължи на значителното повишаване на разходите.
1,3 млрд. лв. са данните по предотвратяване на коронавирусната пандемия. 314 млн. лв. са похарчени за добавките от 50 лв. към пенсиите на всички пенсионери от януари до март. Част от разходите се дължат и на средствата за модернизиране на армията.

Други от От страната и света

Гърция потъна с раздут държавен апарат, но тръгна към върха с 1500 услуги онлайн и преки инвестиции отвън

Икономическите и финансови рецепти на съседите, които изминаха пътя от банкрут до отличника на еврозоната В историята на съвременния капитализъм малко събития са оставяли подобен дълбок белег

Над 13,4 милиона евро взели партиите от предишния парламент, чакат и още

Сумата е до края на март, но шестте формации от 51-ото НС ще вземат пари и за 18-те дни от април до изборите 13 419 738 евро са получили от държавата партиите и коалициите от 51-ото народно събрание

Една масова командировка в САЩ обърка прогнозите за МВР - кой си тръгва, кой влиза

Ключовото лице от партията на Румен Радев - Иван Демерджиев, озадачен каква е целта за дългия полет на служебния вътрешен министър, негов заместник и главния секретар  НПО от 58 българи

16-годишен е намушкал с нож свой връстник в Търново

По първоначални данни момчето е с прободна рана в ръката, но е загубило много кръв 16-годишно момче е намушкало с нож свой връстник в търновския квартал Бузлуджа

Путин обявява примирие с Украйна на 8 и 9 май по повод годишнината от Втората световна война

Руският президент Владимир Путин обяви в двудневно примирие в конфликта с Украйна по повод годишнината от поражението на нацистка Германия във Втората световна война, съобщиха руски агенции

>