Редица европейски страни спират ваксинациите с "АстраЗенека"
Германското правителство каза днес, че спира временно употребата на ваксината срещу коронавирус на "АстраЗенека" заради нови съобщения за образуване на опасни съсиреци след прилагането й, предаде Асошиейтед прес.
Министерството на здравеопазването каза, че решението е взето като предпазна мярка по съвет на германския национален ваксинен регулатор - института "Паул Ерлих", който призова за по-задълбочено разследване на случаите, предава БТА.
Министерството заяви в комюнике, че Европейската агенция по лекарствата ще реши дали и как новите информации за ваксината ще засегнат употребата й.
Италия и Франция също спират временно употребата на ваксината на "АстраЗенека", предават Ройтерс и АФП.
Прокуратурата в северната италианска област Пиемонте заяви, че е иззела 393 600 дози от ваксината срещу КОВИД-19 на "АстраЗенека" след смъртта на мъж само часове след като му била поставена доза, предаде Ройтерс.
"Важно е да се гарантира, че ако продължи ваксинирането с този препарат в цялата страна, това няма да доведе до по-нататъшни последствия (вредни или фатални), докато не сме напълно сигурни, че смъртта (на Сандро Тоняти) не може да бъде свързана на гореспоменатата ваксинация", заяви прокурор Тереза Анджела Камелио.
Този ход представлява нов удар по репутацията на ваксината на "АстраЗенека" в Италия и ще създаде допълнителна пречка за италианската имунизационна кампания, отбелязва Ройтерс.
Вчера областните власти на Пиемонте преустановиха временно използването на партидата, ABV5811, след като Сандро Тоняти, 57-годишен учител по музика, се почувствал зле и починал при обстоятелства, които все още не са изяснени. Дозата на Тоняти била поставена в събота следобед, разказа съпругата му пред италиански вестници. Той вдигнал висока температура през нощта, а в неделя сутринта отново се почувствал зле. Близките му извикали линейка, но малко след това той починал.
Миналата седмица магистрати в Сицилия наредиха да бъде иззета друга партида от ваксината на "АстраЗенека" след внезапната смърт на двама мъже, които наскоро били ваксинирани.
Италианското правителство заяви, че няма никакви доказателства за връзка между смъртните случаи и ваксинацията и позволи ваксината на "АстраЗенека" да продължи да бъде поставяна.
За разлика от него Ирландия, Дания, Норвегия и Исландия преустановиха временно използването на ваксината на "АстраЗенека" след проблеми, свързани с появата на тромби, някои от които завършили със смърт при хора, които са били ваксинирали с препарата.