Премиерката на област Мадрид подаде оставка и свика предсрочни избори

10.03.2021 16:03 БТА
Исабел Диас Аюсо СНИМКА: Wikipedia

Премиерката на испанската автономна област Мадрид Исабел Диас Аюсо, представителка на консервативната опозиция, подаде оставка днес и свика предсрочни регионални избори на 4 май, предаде Франс прес.

Агенцията отбелязва, че това радикално размества пластовете на политическия живот в страната.

"Премиерката на област (Мадрид) Исабел Диас Аюсо реши да подаде оставка от поста си и да свика предсрочни избори", обяви днес нейният заместник Игнасио Агуадо, член на малката дясноцентристка партия "Сиудаданос" ("Гражданите"), която заедно с консервативната Народната партия управлява в най-богатата в икономически план и с най-многобройно население област в страната.

Агуадо обвини Диас Аюсо, че е нарушила споразумението за съвместно управление между консерваторите и центристите, отбелязва ТАСС.

Решението за свикване на предсрочни избори в Мадрид бе взето от Исабел Диас Аюсо след като "Сиудаданос" и Испанската социалистическа работническа партия се споразумяха да повдигнат въпроса за вот на недоверие на правителството на Народната партия в област Мурсия.

Освен в Мадрид и Мурсия, Народната партия и "Сиудаданос" управляват в още две от 17-те автономни области в страната.

Изгряваща звезда на Народната партия, Исабел Диас Аюсо зае поста премиер на област Мадрид през 2019 г. и стана известна с това, че нееднократно се противопоставяше на лявото правителство на премиера Педро Санчес, отказвайки по-конкретно да въведе в региона по-строги мерки срещу новия коронавирус, за да защити местната икономика, отбелязва АФП.

Други от От страната и света

МВР проверява информацията, че Петьо Петров-Еврото е задържан в Белград

Не можем нито да потвърдим, нито да отречем, че бившият следовател Петьо Петров, по прякор Еврото е бил задържан в Белград. Направили сме нашата заявка до колегите в Белград

За всички воюващи по темата припомняме: Граф Игнатиев - освободител на България или отговорен за гибелта на Левски?

На 3 март т.г. Григор Николов в рубриката си в "24 часа" "Мръсните тайни на българската история" е събрал доказателствата в архивите по темата" Граф Игнатиев - освободител на България или отговорен

Повече секции в консулствата, след като парламентът ограничи броя им в чужбина

151 сигнала са постъпили в МВР за изборни нарушения - девет пъти повече спрямо предния вот Държавата ще открие повече секции за гласуване в дипломатическите ни служби в чужбина

Цената на златото пада заради инфлационния натиск и очакванията за по-високи лихви

Цената на златото изтри натрупания от началото на годината ръст, след като засиленото геополитическо напрежение в Близкия изток повиши инфлационните очаквания и ограничи перспективите за понижение на

С 4 ключа за устойчив туризъм Бордът по туризъм чества 20 г. с почетен патрон - президентът Йотова

Четири събития, които са 4-те ключа за устойчив туризъм - Култура, Природа, Храна и Иновации", готви Националният Борд по Туризъм. Българската организация, която е член на UN Tourism

>