Обявиха класацията на световните университети - два от тях са български

04.03.2021 08:14
Софийския университет "Св. Климент Охридски"

Масачузетският технологичен институт и Харвардският университет заемат първото място в тазгодишната класация на световните университети, изготвена от специализирания в областта на висшето образование изследователски институт "Куакуарели Симъндс".

Двете американски висши учебни заведения са определени като най-силно представящите се университети, нареждайки се начело в 12 специалности.

Класацията на "Куакуарели Симъндс" предоставя независим сравнителен анализ за представянето на 13 883 университетски програми в 1440 университета, включващи 51 академични дисциплини и 5 широки факултетски области.

В 11-ото издание на класацията Софийският университет "Св. Климент Охридски" е на 551-о място, а Медицинският университет-София се нарежда на 601-а позиция. И двата български университета са отбелязали напредък в сравнение с миналата година, когато бяха поставени съответно на 600 и 650 място, пише БТА.

Русия и Китай са отчели своите най-добри представяния досега. Рекорден брой програми от китайския сектор на висшето образование са класирани сред първите 50, а от руския сектор рекорден брой департаменти са се наредили на първите 20 места.

Висшето образование във Великобритания продължава да поддържа силни позиции - 13 от 51 списъка по специалности се оглавяват от британски университети, като Оксфордският университет е начело на пет от тези 13.

Швейцарският федерален технологичен институт в Цюрих заема първо място сред университетите от континентална Европа, а висшето образование в Швейцария се нарежда на трета позиция в света.

Други от От страната и света

Завещание на седмицата: Голямото политическо надритване

След серията протести оттеглянето на проекта за бюджет и оставката на правителството парламентът трябваше да приеме удължаване действието на Бюджет 2025 за следващата година

МВнР изказа съболезнования за смъртта на българина, починал в затвор след арест от имиграционните служби

Министерството на външните работи изказва искрени съболезнования на семейството и близките на българския гражданин, починал на 15 декември в център за задържане на Имиграционната и митническа служба

50 години без ремонт - докога ще издържи Аспаруховият мост?

До пролетта трябва да приключи обследването му, а после да започне инженерингът Аспаруховият мост на Варна е годен и безопасен за поемане на трафика от гледна точка на конструкцията на съоръжението

18 шофьори са дали положителен тест за алкохол през изминалия ден, 4 - за наркотици

В рамките на изминалия ден с а установени общо 18 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 11 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 7 - с над 1

Потребителското доверие в Еврозоната е намаляло

Потребителското доверие в Еврозоната е намаляло с 0,4 пункта до -14,6 процентни пункта този месец от -14,2 процентни пункта през ноември и остава доста под средносрочната цел

>