Отложиха новата такса смет с поне година

12.02.2021 11:48 Виктория Бочевска
СНИМКА: Николай Литов

Въвеждането на новата такса смет на принципа “замърсителят плаща” се отлага за поне една година. Това решиха депутатите, след като приеха окончателно промяна в закона за местните данъци. Заедно с ред други промени, отсрочката за въвеждането на новата такса смет беше записана в извънредния закон.

Така на практика въвеждането на новата такса смет се обвързва с публикуването на резултатите от преброяването. Заради пандемията провеждането му бе отложено за септември и по план трябва да приключи до 3 октомври. След това има едногодишен срок, в който НСИ да изготви доклад с резултатите от преброяването, а въвеждането на новата такса ще стане в рамките на една година след изготвянето на доклада от НСИ.

Такса смет се определя от три услуги - събиране и транспортиране на отпадъци, обработката им и поддържане на чистотата на обществените места. В закона за местните данъци сега е записано, че от 2022 г. за първите две услуги таксата да се определя според броя на хората, които живеят в един имот, или според количеството изхвърлени боклуци.

Новата методика ще е в сила най-рано в началото на 2023 г. Информация за броя на хората в имотите в страната ще бъде получена от преброяването на населението, което ще бъде направено през настоящата година. Количеството отпадъци може да се определи по два начина - като хората бъдат задължени да хвърлят боклука си в продавани от общината торби. Ще има минимално количество от тях, което домакинство трябва да купи. Друг вариант е за всеки имот да има отделни контейнера за боклук и да се изчисли колко често се събират. За поддържане на чистотата такса смет може да се определя на база брой живеещи или застроена и незастроена площ на имота.

С други законови промени се дава лихвена ваканция на общините, а на фермерите - данъчна. Така от 1 януари 2021 година до два месеца след отмяната на извънредната епидемична обстановка, която беше удължена до 30 април, общините в затруднено финансово състояние, които не са си изплатили предоставените им безлихвени заеми от бюджета, няма да дължат лихви за забавянето.

Тази отсрочка ще им даде възможност да получават одобрените им трансфери за обща изравнителна и целева субсидия за капиталови разходи. Така засегнатите общини през този период ще могат да разполагат с по-голям ресурс, предоставен им от държавния бюджет. Част от парите може да бъдат насочени за финансиране на противоепидемични мерки. Удължава се и срокът, в който земеделските стопани ще получават данъчно облекчение, представляващо държавна помощ - до края на 2022 г., включително за корпоративния данък за 2022 г.

Фермерите ще получат също данъчна ваканция от 1 януари тази година до края на 2022 г., за да им се изплащат помощи.

Депутатите приеха още новоучредените фирми през 2020 г. да не правят авансови вноски за корпоративен данък през втората година от учредяването им - т.е. и за 2021 г.

Други от От страната и света

Арестуваха венецуелския петролен бизнесмен Вилмер Руперти

Венецуелският петролен магнат Вилмер Руперти е бил арестуван вчера, след като е бил поканен на среща от службата за събиране на разузнавателна информация, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА

Българските военни от небойната мисия на НАТО в Ирак се прибраха

Седемте български военнослужещи, участници в небойната мисия на НАТО в Ирак, се завърнаха в България, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната

Китаристът на AC/DC Стиви Йънг напусна болницата, иска да свири на следващото шоу

Китаристът на AC/DC Стиви Йънг Музикантът Стиви Йънг, китарист в легендарната австралийска рок група AC/DC, е напуснал днес болницата в Буенос Айрес, в която бе приет предния ден, предаде Ройтерс

„Лукойл" загуби близо 20 млрд. долара заради отписването на международни активи, включително тези в България

Руската енергийна компания "Лукойл" е отчела обезценка на чуждестранните си активи в размер на 1,67 трилиона рубли (около 19,8 млрд. долара), след като е загубила контрол върху международните си

Кметът на Несебър: Чрез новия плувен басейн ще се стимулира активния живот на младите

Строителството на закрития плувен басейн в ж.к. „Черно море" е на финален етап. Напълно завършени са фасадата на сградата и хоризонталната планировка, включваща паркинг зона

>