Меркел: Протестите в Беларус не могат да бъдат забравени и след шест месеца

06.02.2021 21:45 БТА
Канцлерката на Германия Ангела Меркел СНИМКА: Ройтерс

Германската канцлерка Ангела Меркел е "дълбоко впечатлена" от демократичното движение в Беларус, отбелязвайки половин година от началото на протестите, предаде ДПА.

"Управляващите, изглежда, си правеха сметка, че светът ще забрави тези смели хора. Не можем да допуснем това", заяви Меркел в седмичното си обръщение по интернет.

Според нея беларуското правителство би трябвало да спре насилието срещу мирните демонстранти, които се събират от седмици.

"Германия и Европейският съюз ще продължат да търсят сметка на отговорните за продължаващите нарушения на човешките права в Беларус", каза тя.

По думите й беларуският президент Александър Лукашенко и хората от неговото обкръжение трябва да уважават свободата на изразяване.

В Беларус избухна вътрешнополитическа криза след президентските избори на 9 август, на които Лукашенко беше обявен за победител с 80,1 процента от гласовете. Оттогава има протести, а ЕС вече не признава Лукашенко за президент.

Германското правителство прие план за действие, с който иска да помогне на преследвани членове на опозицията в Беларус по-лесно да получават визи, a също да учредява стипендии и да подкрепя независими медии.

"Това няма да реши конфликта между правата и репресиите в Беларус", каза Меркел. "Но показва на смелите хора там, че ние сме на тяхна страна и слушаме, днес, както преди половин година", заяви тя.

Други от От страната и света

Намериха граната в депо за отпадъци в Самоков

Намериха граната в депо за отпадъци в Самоков, съобщиха от полицията. Около 13 часа на 4 февруари в Районното управление в Самоков постъпил сигнал, че на лентата за разделно събиране на отпадъци в

Китай ще подкрепя вноса на висококачествени стоки и услуги

Вчера в Пекин се проведе церемонията по откриването на инициативата „Споделяне на големия пазар и износ за Китай" за 2026 г. На събитието бе обявено, че Министерството на търговията ще организира над

Задържаха двама за разпространение на фалшиво евро в Самоков

Двама мъже от Самоков са задържани за разпространение на фалшиви евро, съобщиха от полицията. Сигналът е подаден на 4 януари, около 13:00 ч. от управител на търговски обекти в града, който установил

Летището в Берлин отмени всички заминаващи полети

Отмениха всички излитания от летището в Берлин, заради метеорологични условия, съобщиха от летището.  На своя уебсайт летището съветва пътниците да проверят статуса на полета си при съответните

144 куб. м дървесина отсекли бракониери за месец в държавните гори на 5 области

76 акта за установени нарушения на Закона за горите и 1 акт за нарушаване разпоредбите на Закона за лова и опазване на дивеча са съставили през януари лесовъдите от Северноцентралното държавно

>