Семействата в Германия изнемогват, фатални последици за децата

19.01.2021 09:41 “Дойче веле”
МАРГОТ КЕСМАН

"Такова ограничение на контактите е глупост, която няма нищо общо с реалността, за децата последиците от локдауна са фатални, а семействата са на края на силите си." Гласове срещу затягането на мерките в Германия описва "Дойче веле":

Ще има ли ново затягане на мерките в Германия?

Във вторник канцлерката Ангела Меркел отново се събира с министър-председателите на провинциите. Очаква се срещата им да завърши именно с решение за удължаване и дори затягане на сегашния локдаун. В неделя министър-председателят на Саарската провинция Тобиас Ханс и фракционният лидер на ХДС/ХСС Ралф Бринкхаус поискаха още по-строги мерки. „По-добре е сега да действаме решително, вместо до лятото да се влачим с половинчати мерки“, каза Бринкхаус.

"В истинския живот това не работи"

Изпълнителният директор на Федерацията на германските градове и общини Герд Ландсберг смята обаче, че би било грешка сега да се въвежда онова, което тук наричат „мега-локдаун“ - пълно затваряне. Според него, определено има смисъл от удължаване на сегашните мерки, но не бива да се прекалява, защото това може да подкопае готовността на хората да ги спазват. Ландсберг смята освен това, че не бива да се взима решение за цялостно затваряне на детските градини и училищата.

Образователният експерт на ОИСР Андреас Шлайхер, който в Германия провежда международното изследване „Пиза“, също настоява да се отворят детските градини и началните училища. Той предупреждава, че дългосрочните последствия от затварянето най-вече на началните училища могат да бъдат много сериозни, особено за децата в неравностойно социално положение. За "фатални последици" говори и Тобиас Лухт от организацията за подпомагане на децата „Архе“. Според Лухт, по време на първия локдаун в Германия много деца толкова са изостанали с учебния материал, че загубеното време почти не може да се навакса.

Маргот Кесман, която дълго време беше начело на Протестантската църква в Германия, критикува друг аспект на сегашните ограничения: правилото, че членовете на едно домакинство могат да се срещат само с още един човек. Според нея, ограничението в рамките на две домакинства е разумно, „но правилото за само един външен човек е глупост, която няма нищо общо с реалността“.

Според Кесман Меркел и министър-председателите нямат никаква представа от всекидневието на хората. „Затваряш детските градини и училищата, забраняваш на хората да се събират, но пък ги пращаш да работят - в истинския живот това не функционира“, категорична е теоложката. Тя предупреждава, че семействата вече са на края на силите си и призовава политиците да включат в обсъжданията си не само вирусолози, но и експерти по семейните въпроси.

"Ограничаването на контактите е късогледа мярка"

Председателката на Европейския съвет по етика Кристиане Вопен също критикува сегашните мерки и смята, че концепцията на германското правителство за борба срещу коронавируса е „едноизмерна“. Според нея, да се залага единствено на ограничаването на контактите е късогледа мярка. Тя смята, че срещу разпространението на вируса ще помогне друго: да се тестват почти всички граждани в рамките на 2-3 седмици, след което те да продължат да се тестват сами.

Според Вопен, локдаунът не може да бъде трайно решение. В едно свободно и демократично общество трябва да има прозрачност, а гражданите да участват във взимането на решения, припомня тя. „Когато налагаш локдаун, на секундата трябва да изложиш и концепция при какви обстоятелства и с какви стъпки той ще бъде отменен“, казва Вопен.

Други от От страната и света

Любимата класическа кола на Григор Димитров чукна 60 г.

Lamborghini Miura е първият суперспортен автомобил в света Освен с невероятните си качества на корта най-добрият български тенисист Григор Димитров е известен с отличния си вкус към хубавите жени и

Гърция потъна с раздут държавен апарат, но тръгна към върха с 1500 услуги онлайн и преки инвестиции отвън

Икономическите и финансови рецепти на съседите, които изминаха пътя от банкрут до отличника на еврозоната В историята на съвременния капитализъм малко събития са оставяли подобен дълбок белег

Над 13,4 милиона евро взели партиите от предишния парламент, чакат и още

Сумата е до края на март, но шестте формации от 51-ото НС ще вземат пари и за 18-те дни от април до изборите 13 419 738 евро са получили от държавата партиите и коалициите от 51-ото народно събрание

Една масова командировка в САЩ обърка прогнозите за МВР - кой си тръгва, кой влиза

Ключовото лице от партията на Румен Радев - Иван Демерджиев, озадачен каква е целта за дългия полет на служебния вътрешен министър, негов заместник и главния секретар  НПО от 58 българи

16-годишен е намушкал с нож свой връстник в Търново

По първоначални данни момчето е с прободна рана в ръката, но е загубило много кръв 16-годишно момче е намушкало с нож свой връстник в търновския квартал Бузлуджа

>