Увеличиха минималната заплата в Турция с около 500 лири

28.12.2020 17:40
СНИМКА: Pixabay

Турското правителство увеличи месечната минимална работна заплата за идната година с около 500 турски лири /54.90 евро по днешния курс/ в сравнение с тази през 2020 г., предава БТА.

Министърът на труда и социалните грижи Зехра Зюмрют Селчук обяви, че брутната минимална месечна работна заплата през 2021 г. ще бъде 3557 турски лири, което се равнява на около 391 евро /спрямо 2943 турски лири през 2020 г./, след като приключиха оспорваните преговори между синдикатите и Комисията за определяне на минималното трудово възнаграждение в Турция.

Нетната минимална работна заплата ще бъде 2825 турски лири, което се равнява на около 308 евро /срещу 2325 лири през 2020 г./.

По думите на министъра, сумата от 2825 турски лири се отнася за несемейните и работници и служители и за тези без деца. Месечното минимално възнаграждение на семейните работници и служители и на родителите ще бъде 3313 турски лири.

Социалният министър посочи също, че "с укази на президента Реджеп Тайип Ердоган бяха инициирани насърчителни програми в размер на над 45 милиарда лири подкрепа, за да намалим негативните последици от пандемията.

Изплатихме осигурителни вноски в размер на 2,5 млрд. турски лири на над 3 млн. работещи. Осигурихме продължаване на трудовите отношенията с прилагане на кратки програми за заетост, които бяха удължени от 3 на 6 месеца. От месец април досега правителството е изплатило помощи в размер на 6,5 млрд. турски лири,".

От синдикатите обаче изразиха несъгласие с решението на правителството .

"Противопоставяме се на решението, не сме съгласни. Определената нетна минимална заплата е недостатъчна, далеч не отговаря на нуждите и очакванията на работниците и служителите. Работниците са изправени пред все по-големи трудности пред препитанието си", каза секретарят на най-големия работнически синдикат Тюрк-иш Назми Иргат.

Други от От страната и света

Мъж удари съседка с брадва в главата в Сандански

Мъж нападна своя съседка с брадва на улица "Първи май" в Сандански. Случката се разиграла в понеделник вечер.  Без видима причина 66-годишният мъж нападнал и нанесъл удар с брадва в областта на

Кипър изпраща нов посланик в България

Никозия изпраща нов посланик в България, след като кипърското правителство одобри мащабни размествания сред ръководителите на дипломатически мисии и висши дипломати на страната в чужбина

Клетият Божанков (от Горна Оряховица) – пример на МВР, че “кабинетът не е на никого” (обзор)

Депутатът, който не намери място в листите на ПП-ДБ, не се подчини на стоп палка и 3 месеца ще е без книжка 3 месеца без шофьорската си книжка ще бъде депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков

Гюров пита Дара, Наум Шопов и Теа как ще ни мотивират да гласуваме (Обзор)

Писмо на служебния премиер до "дигитални лидери" от 3 април и среща в Министерски съвет с тях в понеделник провокираха медии да се усъмнят дали това не е кампания на една от политическите сили Ще

Велислава Делчева: Няма никакви основания за увеличенията, искани от топлофикациите

Няма никакви основания да се допуснат големите увеличения, които топлофикационните дружества в страната искат от 1 юли, каза омбудсманът Велислава Делчева в ефира на бТВ

>