ЕК определи ставка от 2,9% по механизма за финансова дисциплина за Кампания 2020

14.12.2020 18:16
Снимка: ДФЗ

Европейската комисия определи ставка от 2,9 процента по механизма за финансова дисциплина за Кампания 2020 (съгласно Регламент (ЕС) 2020/1801 от 30.11.2020 г. за адаптиране на Регламент (ЕС) щ1306/2013), съобщават от Държавен фонд "Земеделие" /ДФЗ/.

По силата на регламента, от 01.12.2020 г. - преди оторизиране на финансовата подкрепа по схемите на директните плащания, се налага определеното от ЕК намаление. Първите плащания, върху които е била наложена корекцията на субсидиите, е обхванала осемте схеми за обвързано подпомагане в сектор "Животновъдство".

В страните-членки на ЕС, съгласно Регламент (ЕС) щ1307/2013, от 1 януари 2016 г. е въведен механизъм за финансова дисциплина. При него всички суми по схемите на директни плащания се намаляват с определен процент, ако субсидията надвишава левовата равностойност от 2 000 евро за конкретна кампания.

Удържаните средства са предназначени за попълване на резерв за кризи в селскостопанския сектор. Механизмът на финансовата дисциплина е въведен с цел годишният бюджет да е в съответствие с многогодишната финансова рамка (МФР). Съгласно друг Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1953 на Комисията, при неизползване на натрупания кризисен резерв, от 2018 г. насам, за всяка държава членка се определя сума за възстановяване.

В прессъобщението се посочва още, че през септември тази година ДФЗ е възстановил над 18,967 млн. лева на 36 хил. земеделски стопани, кандидати по схемите за директни плащания за Кампания 2019. При тях е била наложена ставка на корекция от 1,432635 процента по механизма за финансова дисциплина.

Други от От страната и света

Намериха убит 46-годишен до контейнери за боклук във Варна

Нанесени са му прободни рани 46-годишен мъж е намерен мъртъв до контейнери за боклук до блок 9 във варненския квартал "Владислав Варенчик", съобщиха за "24 часа" от пресцентъра на МВР в морския град

Кола в насрещното на "Тракия" и километрични тапи след празниците (Видео)

Километрични тапи се образуваха по пътищата у нас заради масовото пътуване в последния почивен ден след Великден.  "На автомагистрала "Тракия" От Ихтиман до София трафикът е доста натоварен"

Вижте какво е състоянието на пътищата тази вечер

Агенция "Пътна инфраструктура" информира за състоянието на пътищата, въведените ограничения и метеорологичната обстановка у нас към 17:30 часа. I. МЕТЕОРОЛОГИЧНА ОБСТАНОВКА: През нощта над страната

Гърция блокира достъпа на деца до социалните мрежи без родителско съгласие

Гръцките власти подготвят мащабна операция по проверка на възрастта на милиони потребители в социалните мрежи, която ще започне с влизането в сила на новите ограничения от 1 януари 2027 г

Мадяр представи визията си за управление на Унгария

Лидерът на победилата на изборите партия ТИСА Петeр Мадяр представи своята визия и първите стъпки на правителството си на пресконференция днес следобед, предадоха унгарски медии

>