Турция няма да затваря границите с България и Гърция заради коронавируса

17.11.2020 15:14 Нахиде Дениз
СНИМКА: Архив

Директорът на областната Дирекция по здравеопазване в пограничния град Одрин д-р Исхак Йълдъръм заяви, че не се предвижда затваряне на Капъкуле и другите гранични пунктове с България и Гърция заради епидемията от COVID-19.

По думите му без прекъсване денонощно се извършват необходимите дейности срещу разпространението на епидемията, включително контрол и проследяване на заразата, които се ръководят от валийството.

"На идващите от съседните държави се раздават маски, дезинфектанти, брошури и обяви във връзка със задължителните епидемиологични мерки, които трябва да спазват. Брошурите, както и обявите, са на български език, за да са разбираеми. В моловете се изисква спазване на социална дистанция. В това отношение Одрин стана за пример. А екипи на общината и полицията следят за задължителното носене на маски, както и да няма струпване на много хора на едно място", посочи ръководителят на областната Дирекция по здравеопазване.

Преди това медици от неформалния областен лекарски съюз призоваха за затваряне на граничните пунктове с България и Гърция заради скока в разпространението на COVID-19 в Одрин, Текирдаг и Къркларели, тъй като данните през последните две седмици са надхвърлили средните за страната. Според тях главна причина за трагичния скок са посещенията на гражданите от България на първо място, които масово идват да пазаруват в Одрин, възползвайки се от обезценяването на турската лира спрямо българския лев.

В същото време одринските търговци скочиха срещу исканията за затваряне на ГКПП-тата. Те призоваха местните власти да не ги затварят, понеже търговията в пограничните райони процъфтява благодарение на клиентите, идващи от България в града главно през уикендите. Ако затворите Капъкуле, ще ни лишите от бизнеса и ще ни обречете на глад и мизерия, заявиха от местната задруга на одринските търговци.

/От БТА/

Други от От страната и света

Полицай мина на червено във Видин, той и още трима пострадаха

Вчера в ранния следобед полицай със служебната си кола предизвика катастрофа във Видин, в която пострадаха четирима. Служебен полицейски автомобил „Грейт Уолл"

МВР: Бъдете внимателни, пазете се от измами при въвеждането на еврото (Видео)

МВР с поредица от превантивни съвети към гражданите във връзка с официалното въвеждане на еврото като платежно средство от 1 януари 2026 г. Началникът на сектор „Измами" в ГДНП гл

Светослав Бенчев: Няма опасност бензинът да поскъпне

Няма опасност бензинът да стане по-скъп. Правилата за закръгляне на цените са ясни. Това увери Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация

Белгийски медии: Влизането на България в еврозоната ще помогне на туризма по Черноморието

Предстоящото от 1 януари влизане на България в еврозоната ще окаже особено силен положителен ефект върху развитието на туризма по Черноморието. Това отбелязва днес един от най-влиятелните

79-годишен загина при пожар в Благоевград

79-годишен мъж загина при пожар в Благоевград, съобщиха от полицията. Огънят е пламнал на 24 декември в плевня, находяща се в района на втория бараж на река „Струма" под жк. „Струмско"

>