8 области с териториални планове за енергиен преход. Световната банка ще ги консултира

04.11.2020 15:34 Марияна Бойкова
Световната банка ще консултира изработване на териториални планове за енергиен преход на 8 въглищни региона. На снимката: ТЕЦ "Марица-изток 2"

Световната банка, чрез Международната банка за възстановяване и развитие, ще консултира срещу 2,5 млн. лв. подготвянето на териториални планове за енергиен преход на 8 области. Това са Стара Загора, Перник, Кюстендил, Хасково, Сливен, Ямбол, Варна, Бургас, Ловеч, Габрово и Търговище.

На заседанието си кабинетът одобри сключеното между Министерството на енергетиката и Световната банка споразумение за това и взе решение да предложи на Народното събрание да го ратифицира със закон. Средствата ще бъдат осигурени от оперативна програма „Добро управление“ 2014 - 2020 г.

Световната банка се ангажира да осигури подкрепа на Министерството на енергетиката за изготвянето на териториални планове за справедлив преход в осемте области във връзка с изпълнение на изискванията на Механизма за справедлив преход. Териториалните планове за преход трябва да определят най-засегнатите територии, които се нуждаят от подкрепа.

Планът за всеки регион ще представи социалните, икономическите и екологичните предизвикателства и ще идентифицира нуждите от икономическа диверсификация, преквалификация и възстановяване на околната среда при отчитане на спецификите.

Подготовката на териториалните планове е ключово условие за получаване на подкрепа от Фонда за справедлив преход във връзка с европейската Зелена сделка, припомнят от правителствената пресслужба.

Кабинетът одобри и актуализираната рамка по „Европейска зелена сделка". В обновената си позиция България отбелязва, че би могла да подкрепи предложеното повишаване на целта за намаление с 55% на емисиите въглероден двуокис до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г., при условие, че бъдат осигурени адекватни компенсаторни механизми.

Правителството настоява да бъде гарантирано балансирано и справедливо разпределение на ползите и тежестите, съпътстващи прехода, между отделните държави членки. По-амбициозните цели ще са предизвикателство да България, смята кабинетът, заради което ще бъде необходимо адекватно финансиране, особено в рамките на бюджета на ЕС, при отчитане на националните нужди и специфики.

„Евентуалното увеличение на енергийните цели на ниво ЕС следва да се реализира на база използване на най-разходооправдания потенциал и адекватни стимули, а не чрез налагане на нови по-високи обвързващи национални приноси от държавите членки, се отбелязва в позицията. Финансовите инструменти на ЕС следва да съдействат за постигане на заложените амбициозни цели“, смята правителството.

Други от От страната и света

Персонален НОИ от "24 часа": Купеният стаж не е действителен и не може да допълни липсващи години

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт

26 декември е ден на бащата, вижте кои са имениците

Събор на Пресвета Богородица Св. Йосиф Обручник. Св. цар Давид. Св. Яков, брат Божий В България църковният празник на свети Йосиф се отбелязва като Ден на бащата Православната Църква

Проведе се традиционния благотворителен спектакъл "Българската Коледа" (Снимки)

Завърши благотворителния спектакъл "Българската Коледа", който се състоя навръх Коледа в Народния театър "Иван Вазов". Инициативата се провежда за 23-та поредна година и е под патронажа на държавния

Село Зелено дърво остана без ток в коледната нощ

Малко след 20:15 ч. тази вечер габровското село Зелено дърво остана без ток. Спря и осветлението по улиците на селото. То се намира на пътя между Габрово и местността Узана в Стара планина и трафикът

Зеленски: Разговарях по телефона с американските пратеници Уиткоф и Къшнър

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи днес, че е разговарял по телефона с американските пратеници Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, предаде Франс прес, цитирана от БТА

>