Проф. Байкова: Добре е да прекарваме до 40 минути в централната част на деня на слънце

23.10.2020 09:50
Проф. Донка Байкова КАДЪР: БНТ

Вчера на брифинга на Националния оперативен щаб се заговори за новото "Д", което се добавя в борбата с коронавируса - витамин "Д".

За съжаление това е един от витамините, при който има риск от предозиране, обясни в студиото на "Денят започва" специалистът по хранене проф. Донка Байкова. Тя призова да се спазват някакви експертни препоръки. Предозирането може да доведе до проблеми с бъбреците.

Професорът е доста удовлетворена от факта, че през януари 2019 година излезе наредба, която регламентира количествата потребност на организма от витамин "Д".

При деца и при хората в зряла възраст препоръчителното количество е 5 микрограма за деня. Над 70 години хората имат нужда от 15 микрограма, защото възрастният човек по-трудно синтезира в кожата.

Препоръката в централната част на деня е минимум 20-40 минути да прекарваме на слънце. Добре е да се знае, че е по-добре да излагаме на слънце гърба си, тъй като той е с по-голяма повърхност.

В този период у нас витамин "Д" е дефицитен, тъй като и слънцегреенето намалява.

Други от От страната и света

Хибридите – три пъти по-смъртоносни от бензиновите коли

Експерти по пътна безопасност призоваха за разследване, след като данни показаха, че хибридните автомобили са значително по-рискови при пътни инциденти

Взривове отекват в Одеса заради атака с дронове

Взривове отекват в Одеса в резултат на атака с дронове от акваторията на Черно море, съобщи председателят на Одеската областна военна администрация Олег Кипер в канала си в "Телеграм"

Възход в гръцката търговия, коледният оборот за 2025 г. удари 4,5 милиарда евро

Пазарните анализи в Гърция прогнозират оборот от 4,5 милиарда евро, въпреки инфлационните предизвикателства през изминалата година. Магазините в цялата страна са отворени днес

Почина писателят Роси Антов

Внезапно почина писателят от Пловдив Роси Антов. Тъжната вест бе съобщена в социалните мрежи от негови близки и приятели. Под псевдонима Дивак Турлак Роси Антов се утвърждава като ярък и разпознаваем

Арести в Париж заради запалени фойерверки край Айфеловата кула

Десетки хора бяха задържани, след като хвърляха димки и пиротехнически изделия в центъра на Париж, съобщиха френски медии, цитирани от ДПА. Както се твърди

>