Западноевропейци се надяват да не бъде преизбран Тръмп, сочат резултати от анкета

09.10.2020 23:19

Повечето хора в седем европейски държави искат Джо Байдън да спечели президентските избори в САЩ, а едва 10 на сто смятат, че вотът ще бъде напълно свободен и честен. Това показват резултатите от извършена в периода 15 септември - 4 октомври анкета на "ЮГав", огласени днес и цитирани от Ройтерс.

Според проучването 80 процента от датчаните искат победа на кандидата на демократите Байдън. Делът на хората, които искат същото, е висок и в Германия (71 на сто), Швеция (65 на сто), Испания (69 на сто), Франция (64 на сто) и Великобритания (61 на сто). Даже в Италия, където чувствата към президента републиканец Доналд Тръмп са по-положителни, 58 процента от анкетираните предпочитат да победи Байдън.

Едва 2 на сто от гражданите на Германия и 11 на Италия вярват, че изборите отвъд океана на 3 ноември ще бъдат напълно свободни и честни. Една пета от германците и 16 на сто от британците са убедени, че те изобщо няма да бъдат свободни и честни.

Резултатите от анкетата отразяват задълбочаващите се съмнения в силата и надеждността на демокрацията в САЩ след четирите години управление на Тръмп. А и самият Тръмп, който изостава от Байдън в социологическите проучвания, е поставял под съмнение демократичния процес, твърдейки, без да дава доказателства, че гласуването по пощата води до изборни измами въпреки изявленията на експерти, че такива измами са малко вероятни, отбелязва Ройтерс.

Дипломати във Вашингтон се опасяват, че при загуба Тръмп няма да признае резултатите от изборите следващия месец. Президентът републиканец отказва да отговаря на въпроса дали ще осигури мирно предаване на властта, ако не бъде преизбран.

Други от От страната и света

Москва: България е плацдарм на НАТО в подготовката за война с Русия

От външното им министерство обявиха, че това крие рискове България, за съжаление, се превърна в един от най-големите плацдарми на източния фланг на НАТО в подготовка за сблъсък с Русия

Водата поскъпва в повечето региони у нас, в Пловдив – с 4%

От поскъпване с 14% до поевтиняване с 12%. В тези граници ще са промените на цената на водата на различни места в страната, реши днес КЕВР. В София от Нова година цената ще скочи с близо 12%

300 грама тротил ликвидираха висш генерал на Путин в колата му (Обзор)

Кремъл подозира украинска намеса Руски генерал бе убит, след като взривно устройство се взриви под колата му в руската столица в понеделник. Москва определи случая като вероятно покушение

Имало идея Цънцарова да е част от “120 минути”, тя обаче обяви, че е свалена, и Би Ти Ви го направи (Обзор)

Не толерираме опитите да ни превръщат в политически инструменти, обяви Ханс Мар от компанията собственик СМЕ Рубрика в “120 минути” при Светослав Иванов

Русия атакува Одеса с дронове

Силен взрив отекна в централната част на украинския черноморски град Одеса. Той е подложен на атака с руски дронове от акваторията на Черно море, съобщават в местните канали в приложението "Телеграм"

>