Нов пик на коронавирус в Турция - 1303 заразени за денонощие

20.08.2020 00:09 Нахиде Дениз
Нови 1303 души са регистрирани с положителен тест за COVID-19 за денонощието в Турция СНИМКА: Ройтерс

Турция достигна нов пик на заразата с коронавирус. Нови 1303 души са регистрирани с положителен тест за COVID-19 през последното денонощие в страната. Това е най-големият брой заразени в страната за денонощие за последните месец и половина, посочи турският министър на здравеопазването Фахреттин Коджа.

Общо за страната са регистрирани 253 108 случая на коронавирус. Около 200 хиляди души са оздравели.

Броят на починалите от месец март насам е достигнал 6039 души. Само през последното денонощие фаталните случаи са 23. Към момента 719 болни са в тежко здравословно състояние.

Въпреки непрекъснато нарастване на инфекциите, в страната от над месец не се прилагат такива строги ограничителни мерки като тези през месец март и април, когато имаше забрана за излизане навън през почивните дни,посочват здравните експерти.

Властите се опитват да овладеят разпространението на коронавируса със затягане на контролните проверки по спазване на епидемиологичните мерки - носене на защитни маски, спазване на дистанция в транспортните средства, в моловете, заведенията, на обществени места, в парковете, градините и т.н, ползване на дезинфектанти, ограничения за излизане навън на хора над 65 години извън определените часове.

Полиция, жандармерия, общински и държавни служители участват в проверките.

С цел овладяване на разпространението на коронавируса в град Къръккале се прилага пилотен проект към валийството. Проектът представлява мобилна система за контрол. Чрез въвеждане на определен код системата сигнализира за наличие на на заразени с Ковид-19 или за контакти със заразени на обществените места,които посещавате.

Междувременно се засилва се текучеството сред медицинските работници. В последно време все повече здравни служители напускат работа доброволно, като последица от прекомерното натоварване, умора, отчаяние от борбата с коронавируса, негативите от която те изпитват най-остро.

Здравният министър Фахреттин Коджа съобщи,че здравните работници ще получат допълнително тримесечно заплащане.

Ще закупи ли Турция руска ваксина?

Това е въпрос, който се задава от мнозина, след като Русия обяви, че е произвела ваксина срещу COVID-19.

Здравния министър заяви, че се водят разговори с руската страна по този въпрос. А също така, че в Турция общо 13 екипа работят по проекти за създаване на ваксина срещу COVID-19. По три от тези проекти са приключили изследванията върху животни.

Предвижда се учебните занятия да започнат редовно на 21 септември.

Други от От страната и света

София получи над 15.1 млн. евро държавно финансиране за общински проекти

Средствата са както за завършени обекти, така и за проекти в напреднал етап Одобрените през 2026 г. плащания от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) към Столична община

Променят движението в "Люлин" заради празничен фестивал и шествие на 8 май

От 16:50 ч. до 18:10 ч. на 08.05.2026 г. се забранява влизането на пътни превозни средства в двете посоки по бул. „Захари Стоянов" в участъка между бул. „Добринова скала" и бул

Над 13 000 дрехи, чанти и обувки менте задържаха на "Кап. Андреево"

11 379 текстилни изделия, 903 чифта обувки и 1037 чанти със знаци на търговски марки, задържаха митническите служители на Митнически пункт Капитан Андреево, съобщиха от Агенция "Митници"

150 детски мечти за 150 години от Априлското въстание в Панагюрище

По случай откриването на обновената Алея на свободата за 150-годишнината от Априлското въстание, екипът на „Асарел-Медет"АД събра 150 картички със саморъчно изписани мечти от панагюрските ученици

Китай постави нов еталон в световната търговия с пълно освобождаване на африканския внос от мита

От 1 май ароматно какао от Кот д'Ивоар и Гана, висококачествено кафе и свежото авокадо от Кения, сладки цитруси и вина от Южна Африка ще имат достъп до китайския пазар по „директна линия"

>