Искрен Веселинов, ВМРО: Не трябва да се бърза с промени в конституцията

14.08.2020 12:48 Румина Димитрова
Искрен Веселинов. Снимка Фейсбук

Не трябва да се прибързва с промените в конституцията, а да се обмислят добре. Това каза зам.-шефът на ВМРО и съпредседател на парламентарната група на „Обединени патриоти“ Искрен Веселинов за „24 часа“ по повод по-ранното изказване на премиера Бойко Борисов, че трябва да се свика Велико народно събрание, което да направи промени в конституцията.

Бяхме уведомени за това решение, но има органи които следва да се произнесат, обясни Веселинов. Той каза, че в групата на „Обединени патриоти“ не е взето окончателно решение за това дали ще подкрепят свикването на ВНС.

От ВМРО не се плашим от Велико народно събрание. Така или иначе това е искане на трети или четвърти пореден протест в последните 10 години. Много от нещата обаче трябва да се коментират, не трябва да подхождаме прибързано, категоричен бе той. Каза още, че отдавна се коментира и легитимността на изборите, това, че е опорочен изборният процес и има недоверие към властта, а на това също трябва да се обърне внимание.

Ние от ВМРО имаме две много ярки искания. Едното от тях е за образователния ценз на избори. В конституцията има изискване едно лице задължително да се обучава и трябва да направим връзка между правата и задълженията. Не може неграмотни хора да решават бъдещето на държавата, допълни Веселинов.

Второто ни искане е за задължителното гласуване, но не наужким задължителното. А това, което наистина ще реши проблемите с купения и корпоративния вот, подчерта Веселинов.

Зам.-шефът на ВМРО каза още, че оставката, която премиерът се закани да подаде, след като парламентът гласува свикването на ВНС, не е коментирана още.

Във всеки случай освен измененията на конституцията има много проблеми, които трябва да се решат от това Народно събрание, каза още той. Припомни, че един от тях е проблемът с т.нар. вечни длъжници, за които от ВМРО изготвиха закон. Той подчерта, че работата по него е свършена наполовина и ще бъде несериозно да се остави така. Освен това приемането на бюджета, както и на по-високата минимална пенсия с него, също предстояло и не може да не се обърне внимание и на него.

Има много въпроси, които трябва да се решат. Надяваме се следващата седмица да имаме една единна позиция на „Обединени патриоти“ и да ви я представим, заяви Веселинов.

Други от От страната и света

БНБ: Преките чуждестранни инвестиции у нас достигат 260 млн. евро през януари

Преките чуждестранни инвестиции у нас достигат 259,8 млн. евро за месец януари 2026 година, сочат данните на Българската народна банка. Нетният поток на преките вложения в страната нараства с 12

Задържаха мъж от Перник, удрял жена в главата

Задържаха 46-годишен мъж от Перник за побой над 40-годишна жена, съобщиха от полицията.  Сигналът за инцидента е подаден от 20-годишен мъж на тел. 112, който съобщил

Европейските борсови индекси възстановиха позиции на фона на поевтиняване на петрола

Водещите индекси на европейските фондови пазари възвърнаха част от загубите си в днешната търговия, подкрепени от поевтиняването на петрола и вниманието на инвеститорите към предпазливия тон на

Тийнейджърска банда вършее из село Обручище, полицията задържа трима непълнолетни крадци

Тийнейджърска банда от три момчета - две по на 15 години и едно на 16 години, бе задържана от полицията, след като извършила обири в два имота в село Обручище, община Гълъбово

Хванаха шофьор да превозва нелегално кефал в Шабла

Екипи на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) в Добрич са заловили нарушител да превозва риба с търговска цел. Това съобщиха от агенцията в официалната си страница в социалните

>