Песимизъм и спестовност вървят ръка за ръка

09.08.2020 23:00 Христо Николов
През коронакризата българинът е ограничил покупката на дрехи и скъпи стоки.

Хората слагат пари настрана много повече, отколкото в световната криза преди 10 г.

Във времена на криза хората свиват разходите си, особено за дълготрайни и скъпи стоки. В същото време песимизмът за бъдещото икономическо положение на държавата и на собственото домакинство се засилва. И паралелно с това се увеличава спестовността. Това се случи по време на световната финансово-икономическа криза преди 10 г., същото се случва и сега в пандемията. Но НСИ, БНБ и Евростат са натрупали достатъчно еднородни и проследими данни, така че може да се видят разликите между кризата от 2008-2010 г. и сегашната.

Преди дни Евростат разпространи данни, от които се вижда, че пандемията е довела до безпрецедентно повишаване на спестяванията на домакинствата в цяла Европа през второто тримесечие на 2020 г., когато мерките за социална изолация бяха най-строги.

Коефициентът на спестяване на домакинствата, който показва каква част от доходите си хората оставят настрана, е стигнал през второто тримесечие на 2020 г. до 7% от доходите, което представлява рекордно увеличение от 3,5 процентни пункта в сравнение с предишното тримесечие.

От своя страна тези 7% също са рекордни - толкова висок дял на спестяванията не е имало дори в разгара на световната финансово-икономическа криза през 2008-2009 г. Най-високият процент спестявания, достиган тогава, е бил близо 4%. По време на възстановяването след това често този показател е бил дори под нулата.

Това има своето логично обяснение. Кризата преди 10 г. бе криза, породена от липсата на ликвидност в банките. Тогава цели сектори от икономиката пострадаха толкова жестоко, че безработицата и намаляването на доходите не позволяваха заделянето на пари за черни дни, а тъкмо напротив - стопиха депозитите. Въпреки че по онова време лихвите върху тях бяха около 2,5 пъти по-високи, отколкото сега.

В момента банковата система за разлика от тогава има достатъчно пари, за да посрещне всякакви нужди. До голяма степен и заради доста евтиния за нея ресурс, който набира чрез депозитите. Лихвите по тях вече клонят към нулата.

И въпреки това първият импулс на хората е да спестяват колкото могат. Данните на БНБ от март насам показват доста голямо увеличение на депозитите на домакинствата.

През март имаше масово, дори паническо теглене на пари, което доведе до първи спад на месечна база на новите депозити. Веднага след това обаче, когато стана ясно, че краят на света все още не е дошъл, но не се знае колко време ще живеем в изолация, трендът се обърна. През април домакинствата добавиха 560 млн. лв. към влоговете си, а за май и юни сумите възлязоха съответно на 142 и 234 млн. лв. Общо през второто тримесечие беше отчетен ръст от 936 млн. лв. спрямо 543 млн. лв. за първото тримесечие и 643 млн. лв. за второто тримесечие на 2019 г.

В последните 12 месеца населението у нас е увеличило спестяванията си с 4,17 млрд. лв.

Ръстът за последните 31 месеца възлиза на 10,7 млрд. лв., което прави близо по 346 млн. лв. средно на месец.

Това рязко увеличение на спестяванията през второто тримесечие, когато мерките за социална изолация бяха най-силни, съвпада с рязкото намаляване на разходите за крайно потребление по същото време, показват данните на Евростат. Те са намалели с 1,7% в сравнение с предходното тримесечие. При тези разходи обаче няма рекорд - в средата на 2009 г. е било доста по-страшно и разходите на хората в ЕС са намалявали с по 4% всяко тримесечие, което също нагледно показва разликата между тогавашната икономическа криза и сегашната.

При това положение няма как хората да изпитват оптимизъм. Любопитното от последните потребителски анкети на НСИ е, че населението на българските градове очаква икономическата ситуация в страната през следващите 12 месеца да се влоши, докато селското население очаква точно обратното - да се подобри. Прогнозите на хората за икономиката през следващата 1 г. са дори още по-лоши, отколкото са били преди 10-ина години. Единствено прогнозите и очакванията им за собственото им материално положение не са чак толкова негативни, но все пак са много по-лоши, отколкото са били между 2015 и 2019 г.

 

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>