Купуваме ток отвън, защото у нас няма търгове

28.07.2020 21:54 Марияна Бойкова
Мъж от Лом загина при кражба на ток. СНИМКА: Архив

Липсата на търгове за дългосрочни договори кара търговците на ток да го пазаруват отвън

С 22,23% се е увеличил вносът на електроенергия в България от 1 януари до 26 юли тази година в сравнение със същия период на 2019 г. Или миналата година отвън у нас са влезли 1,89 млн. мегаватчаса, а сега са 2,319 млн. Износът е спаднал с 15,44%, сочат данните на Електроенергийния системен оператор.

Потреблението на ток у нас е спаднало с 3,86 на сто, а производството – с 8,18% . Намаляло е с над 10% производството на базовите централи – тецове и АЕЦ “Козлодуй”. Единствено зелените централи имат увеличение, но без вецовете, при които има спад от 3,93 на сто.

Вносът на ток се засилва от края на миналата година, казва Мартин Георгиев, председател на Асоциацията на търговците на електроенергия в България.

Причините били три. Първата е отпадането на таксите от 1 юли м.г., което отвори възможностите за внос и износ. На регионалните борси има по-голяма свобода и гъвкавост при сключване на сделки по дългосрочни договори – за три месеца, за половин или една година. При съседите няма задължение цялата енергия да се търгува на борсата. Друга причина е, че на Българската независима енергийна борса от месеци няма търгове, на които производители да предлагат електроенергия за дълъг период от време. Затова търговците я купуват от Сърбия, Румъния или Унгария.

Освен това, ако някой клиент у нас свие производството си заради COVID-19 и поиска да му намалят количеството електроенергия, търговецът по-лесно го продава на борсите навън.

Тъй като КЕВР е определила за зимния период по-високи квоти на АЕЦ “Козлодуй” за регулирания пазар, то за студените месеци за свободния пазар предлагането е малко. Централата оферира пакети от март до октомври. Това е друга причина търговците да търсят енергия зад граница.

А цените на българската и на регионалните борси са почти идентични. Средната цена за България от началото на годината досега е 34,17 евро за мегаватчас, на борсата в Румъния е 34,26 евро, в Сърбия – 34,06, а в Унгария – 33,89 евро. “Така че без да имаме пазарно обединение, то има ценово”, коментира Георгиев.
В региона само Гърция държи по-високи цени, но това е, защото е заобиколена от море и електроенергийната система е свързана през три граници, докато България е свързана с Турция, Гърция, Румъния, Сърбия и Македония. Румъния има сериозен трансграничен капацитет както с нас, така и с Унгария, което позволява и трансгранична търговия с електроенергия.

Горещите дни вдигат цените на тока на европейските борси на платформата за търговия “ден напред”. За 29 юли у нас цената беше 42,93 евро, при средна цена за месеца 36,06 евро за мегаватчас. В Румъния токът на свободния пазар струва 43,39 евро, в Сърбия 42,73, а в Увгария - 43,06 евро, при средна за месеца 35,88 евро.

Други от От страната и света

ТЕСТ: Трудно ли ви е да поискате чужда помощ?

1. Когато се изправите пред сериозен проблем: а) Разчитате предимно на себе си. б) Опитвате се да се справите сами, но бихте приели и чужда помощ, ако се наложи

Горивата вече с 3-годишен пик, президентът поиска от служебната власт пълен пакет мерки за цените (Обзор)

20 евро за 1,6 млн. най-уязвими били само малка стъпка Ще изслуша КЗК с анализ и предложения Повишените цени на горивата ще се отразяват на стойността на продуктите и на услугите в България

Хладилната камера с телата на Калушев, Златков и Макулев не е трупохранилище, близките им не ги взели въпреки писмото

15-годишният Александър още е във Враца, никой не го потърсил за 40 дни По разследването за смъртта на шестимата планински рейнджъри в хижа "Петрохан" и Околчица наистина има документ от съдебен

Рекордни жалби за скъп ток. Министър пита за двойни сметки в празни къщи (Обзор)

Рекорден брой жалби за високи сметки има до омбудсмана Велислава Делчева, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и до доставчиците на електроенергия

Украинската "Нафтогаз": Русия удари наши инсталации в Полтавска и Сумска област

В нощта на 20 март руските сили нанесоха удари по петролни и газови съоръжения на енергийна компания "Нафтогаз груп", при атаки с дронове са поразени няколко обекта в Полтавска и Сумска област

>