"Тесла" прави 3D принтер за молекули, ще помага за ваксина срещу COVID-19

02.07.2020 16:56
Изпълнителният директор на "Тесла" Илон Мъск СНИМКА: Ройтерс

Компанията "Тесла" (Tesla Inc) изгражда 3D мобилни принтери за молекули, за да помогне на немската компания CureVac да разработи потенциалната ваксина срещу Covid-19, написа в Туитър изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили Илон Мъск, предаде БТА.

CureVac, биофармацевтична компания със седалище в Тюбинген, заяви, че разработва преносими, автоматизирани мРНК производствени единици, които нарича принтери и които Илон Мъск описва като "РНК микрофабрики".

Те са проектирани да бъдат изпращани до отдалечени места, където могат да се произвежда на конвейер кандидата за ваксина и други терапии на базата на матрична РКН (мРНК) в зависимост от "рецептата", подадена в машината.

Ако кандидатът за ваксина спечели одобрението, той ще разполага с производствени площадки, които са регулаторно одобрение в Германия, с капацитет за производство на стотици милиони дози.

Компанията, базирана в Тюбинген и подкрепена от Фондация Бил и Мелинда Гейтс, е пионер в така наречения мРНК (матрична РНК - mRNА) подход, който също така се следва от компанията BioNTech и нейния амрикански партньор Pfizer, както и от друга американска компания Moderna, посочва Ройтерс.

РНК молекулите са едноверижни версии на ДНК двойната спирала. Благодарение на повтарящия се молекулен модел, те могат да бъдат произведени в сравнително прост биохимичен процес, който не изисква генетично модифицирани живи клетки, които са необходими за производството на повечето други биотехнологични лекарства.

CureVac също така изгражда нов стационарен обект, който може да увеличи продукцията си десетократно до милиарди дози.

"Микрофабриките" ще бъдат изградени в Tesla Grohmann Automation в Германия, посочи Илон Мъск в Туитър късно в сряда вечер.

"Тесла" придоби компанията, която разработва автоматизирани производствени системи за батерии и горивни клетки през 2016 г., за да разшири производството си.

Според източник на Ройтерс, CureVac вече работи с Tesla Grohmann за разработването на технологията за мобилни принтери.

Самият Илон Мъск не представи по-подборни планове, като на този етап от Tesla и CureVac няма коментар на подадената от него информация в Туитър.

Междувременно по време на търговията в сряда компанията Tesla се превърна в най-скъпо оценената автомобилна компания в света, изпреварвайки японската Toyota Motor Corp, след като нейните акции поскъпнаха с 6% до $ 1187 за една акция.

Други от От страната и света

Шефът на СДВР: Камерите в тоалетните на училището са монтирани преди 1-2 месеца

Незаконните камери в тоалетните в 138-о училище са монтирани преди около 1-2 месеца. Това заяви директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Така той опроверга директора на училището Александър

Пеевски отвори мистичния си кабинет, после отчете: пазят го четирима от НСО със заплати от 3 до 4 хил. лева, колата е на ДПС (Обзор)

Стая 222А превърната в музей на сглобката, няма кухня и легло Четирима гардове от НСО пазят лидера на ДПС Делян Пеевски, а колата, с която го возят, е предоставена на службата от партията, т.е

Българка покори Южния полюс след 110 км ски преход

Мариета Георгиева стана първата българка, изминала разстоянието от т.нар. последен градус до географския Южен полюс. След изкачването на връх Винсън в Антарктида тя успешно завърши 110-километров ски

“24 часа” и “Космос” отличени от Техническия университет - София, показват разбираемо науката

Медийната платформа "24 часа" популяризира науката по разбираем за широката публика начин. Това е причината да бъде отличена с почетен плакет - знак от ректора на Техническия университет - София

Фонд "Земеделие" изплати над 14 милиона лева помощи на пчелари

Държавен фонд „Земеделие" (ДФЗ) изплати над 14 млн. лв. (14 289 726 лв.) на 1212 земеделски стопани, кандидати по интервенция „Биологично пчеларство", съобщиха от ведомството

>