Експерт: Новата система на МВР за плащане на глоби ще облекчи гражданите

24.06.2020 17:48
Красимир Занев Кадър: Нова тв

„От днес водачите в портала на МВР могат по електронен път да проверят какви задължения имат. Съответно по най-бързия начин да си платят глобите. По този начин ще бъдат облекчени гражданите”, обясни  пред Нова тв бившият директор на „Магистрална полиция” полк. Красимир Занев.

Според него има хора, които са глобени с електронен фиш, но не знаят за това. По този начин се образуват и опашките по границите. Има няколко начина за плащане – постерминали, по банков път, чрез интернет банкиране. За два дни на „Дунав мост” са събрани глоби за над 100 000 лева.

„Има хора, които не искат да си получават наказателните постановления. Може да се обжалва в 7-дневен срок. Електронният фиш може да се заплати веднага. Но наказателното постановление не е същото. Имаше случай на водач с 80 акта. Не ги плаща, не получава наказателните постановления, кара си необезпокояван”, разкри Занев.

От КПКОНПИ се обявиха против новия ред за налагане на глоби на водачите. Според Комисията процедурата не е достатъчно прецизирана и са възможни корупционни практики.

„Винаги съм казвал, че ако има ситуация, трябва да се спре гражданско лице, което да е от друга позиция. Винаги е съществувала възможност за корупционна практика. Но в резултат на мерките на сегашното ръководство на МВР, тя е сведена до минимум. За това се монтираха камери, въведоха се телефони за сигнали. Наказателният закон е много ясен – и взимащият, и даващият подкуп може да бъде наказан”, каза Занев.

Други от От страната и света

Доказаха: Рискът от алцхаймер расте от затлъстяване

При хора с наднормено тегло протеините, свързани с болестта, се увеличават с до 95% по-бързо, показва ново изследване Затлъстяването е един от важните фактори

Държавата плаща първо заплатите, пенсиите и помощите. Ако има пари, и останалото

Отлагат с три години новата такса смет На извънредно заседание в понеделник правителството в оставка взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме удължителен бюджет

Радев: Картините на Васил Горанов преоткриват моменти и личности, изградили България

Талантът, размахът и всеотдайността на Васил Горанов в неговите картини докосват сърцата на всички българи, карат ги да преоткриват моменти, събития и личности от историята ни

Президент или конкурент? Всички гости на Радев искат да знаят като какъв ги приема (Обзор)

Влизането в институцията в днешно време е като влизане в най-голямата партийна централа, обясни му Деница Сачева от ГЕРБ, която сама отиде на "Дондуков" 2

Спешно дадоха почти половин милиард, за да има метро, влакове и по-модерни болници

Почти половин милиард лева успя да намери правителството в оставка на Росен Желязков за метро, влакове, болници, както и за ключови проекти на министерства и общини. 184,4 млн. лв

>