Здравната система - заплаха за националната сигурност

09.06.2020 22:18 Виктор Иванов
Лекарка поставя ваксина на малко дете. Все повече българи отказват да бъдат имунизирани, което застрашава националната сигурност, предупреждава ДАНС.

Болниците не лекуват качествено

Лекарства се внасят незаконно онлайн или с “куфарни търговци”

Развиват се схеми за трафик на органи, предупреждава ДАНС

Здравната система в България се превръща в една от основните заплахи за националната сигурност. Това става ясно от доклада за дейността на ДАНС през 2019 г.

За първи път контраразузнавателната служба обръща толкова внимание в докладите си на здравния сектор. Описанието на заплахите за страната заради здравеопазването заемат 2 страници от публичната част на документа, или 5% от общото му съдържание. Почти толкова е отделено и на заплахата от международен тероризъм.

Здравеопазването в България се намира в задълбочаваща се финансова и кадрова криза, твърди годишният доклад на ДАНС.

Предложенията за

решаване на проблемите

пък предизвикват

допълнителни конфликти

в сектора и допринасят за общественото недоверие към предлаганите в България здравни услуги.

Именно заради състоянието на сектора се увеличават българите, които предприемат медицински туризъм, търсейки по-добро лечение. Това пък развивало и схеми за трафик на органи за трансплантации в чужбина, твърдят от ДАНС в доклада си до правителството. Възможностите за превенция и лечение на детските и общественозначимите заболявания в България са ограничени, болниците свиват услугите, които предлагат, а диагностиката на болестите е закъсняла и некачествена, твърдят агентите.

Допълнително лечебните заведения влизат в разнородни схеми за източване на НЗОК, неправомерно се дават инвалидните свидетелства и се усвояват пари за лекарства, медицински изделия и помощни средства, твърди още докладът.

В България има дефицит на лекарства заради паралелен износ към други държави, т.е. внесени за продажба в страната медикаменти след това се реекспортират. Освен това част от фармацевтичните компании изтеглят продуктите си от българския пазар. Тази ситуация всъщност развива контрабандата на лекарства, става ясно от доклада на ДАНС. Все повече ставали случаите медикаменти да се внасят в страната или през онлайн платформи, или чрез “куфарни търговци”, твърдят агентите. Тези лекарства не се контролират за качество и употреба. А в отделни случаи са засичани и медикаменти, които са забранени за употреба в държавите от ЕС и са потенциално опасни за здравето на хората, които ги ползват.

Като особено тревожна тенденция ДАНС откроява увеличаването на българите, които не се ваксинират. Според данните на контраразузнавателната агенция това била устойчива тенденция, която е силно рискова с оглед на пристигащите в България мигранти от Азия и Африка - региони, откъдето могат да бъдат пренесени опасни болести.

“Възникващите в различни региони на света огнища на нови и силно заразни вирусни заболявания ще продължават да създават рискове за живота и здравето на населението, особено в контекста на големите възможности за разпространение посредством придвижване на хора. Разходите за организация на лечението на заразените, превенцията и карантинните процедури вероятно ще наложат натиск върху бюджетите, в т.ч. необходимост от допълнително преразпределение на ресурси към сектор “Здравеопазване”, пише още в доклада на ДАНС.

През 2019 г. не е

получавана информация

за подготвяни

терористични актове на

територията на България,

твърди докладът в частта за международния тероризъм. Агенцията отчита и работата си по делото за шпионаж срещу шефа на “Русофили” Николай Малинов, както и изгонването на руски дипломати.

Кремъл се стреми към увеличаване на способностите на руските войски в Крим, се твърди пък в годишния доклад на военното разузнаване. И той като този на ДАНС е представен пред правителството и Народното събрание. Политиката на Русия води до поддържането на висок потенциал за развитие на конфликт в Черно море.

Руски хибридни атаки

в страните от

Западните Балкани

отчита още военното разузнаване. Именно тази служба говори най-открито за опасността, която представлява Русия за националната сигурност на България.

“През годината се проявиха нови рискове и заплахи от използването на нови технологии, засилиха се опитите за организиране и провеждане на кибератаки от държавни и неправителствени структури, както и за придобиване и разпространение на оръжия за масово унищожение. Увеличи се и заплахата от хибриден начин на въздействие”, отчита пред правителството пък Държавна агенция “Разузнаване”.

Други от От страната и света

Стаи за гости станаха дом за възрастни хора край Варна

Нелегален дом за възрастни хора край Варна разкриха вчера в ранния следобед служители на Икономическа полиция, съвместно с Агенция за качеството на социалните услуги

Жена е с опасност за живота сред катастрофа с товарен камион на Подбалканския път

Шофьорка е в тежко състояние след катастрофа в в района на 171 км на Подбалканския път, съобщиха от полицията. Случаят е от Около 16.40 часа на 19 март

Ще можем да следим в реално време трафика и атмосферните условия чрез ТОЛ системата

Следим в реално време трафика по републиканската пътна мрежа и най-актуалните атмосферни условия в страната. Данните се обновяват на всеки 15 минути чрез камерите на тол системата

Намериха голямо количество марихуана в бидони в Бургас (СНИМКИ)

Намериха голямо количество марихуана в бидони в Бургас, съобщиха от полицията. Случаят е от 19 март, когато полицаи са хванали в района на бл. 412 в к-с "Меден Рудник" 40-годишен криминално проявен и

Масови проверки за продажба на алкохол, тютюн и вейпове на непълнолетни в Търново

Солени глоби очакват нарушителите Цивилни полицаи във Велико Търново започнаха масови и внезапни проверки в търговски обекти край училищата. Акцията е във връзка с получени в последните седмици

>