Със 70% намаляват летищната такса за паркиране на летище "София"

03.06.2020 13:02
Със 70% намаляват летищната такса за паркиране на летище "София" СНИМКА: Архив

Правителството одобри доклад с мерки за подпомагане на въздушния транспорт. Мерките са насочени към минимизиране на последиците от пандемията от COVID-19 в областта на въздушния транспорт и са в съответствие с приложимите правни актове в областта на гражданското въздухоплаване. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Предвидени са следните мерки:1. Намаляване на летищната такса за паркиране на летище София със 70%. Предвиденият срок на действие е 6 месеца, но не по-късно от настъпване на ефективната дата на концесията на летище София, така, както настъпването на ефективната дата на концесията е предвидено в проекта на концесионен договор. Мярката е приложима за всички въздушни превозвачи, опериращи от и до летище София.2.

Отлагане на плащането на таксите за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата за 8 месеца от всички въздушни превозвачи.3. Отлагане на плащането на концесионно възнаграждение, дължимо за 2020 г. и отлагане на извършването на оперативни и капиталови разходи. Намаляването на оперативните и капиталови разходи е мярка, приложима за „Летище София“ ЕАД.

Отлагането на плащането на концесионно възнаграждение е приложимо за концесионера на гражданско летище за обществено ползване Бургас и гражданско летище за обществено ползване Варна. Подобна мярка е одобрена от Европейската комисия на 11 април 2020 г., за отлагане плащането на концесионни такси от операторите на летищата в Шарлероа и Лиеж, Белгия. Мярката е селективна, поради което условие за нейното въвеждане е одобряването от службите на Европейската комисия.

Всяка една от предложените мерки в доклада ще бъде приведена в изпълнение след спазване на необходимите национални процедури, както и тези на ниво Европейска комисия.

Други от От страната и света

3890 залагали в казина, докато уж били в болница (Обзор)

Данни на НАП показват, че за 6 месеца "хоспитализирани" пациенти са направили общо 22 000 посещения в игрални зали НЗОК започва проверка за фиктивни пациенти в лечебните заведения 3890 българи

Режисьорът Валери Милев заловен на магистрала “Тракия” да кара дрогиран, арестуван е

Полевият тест отчел кокаин и амфетамин  Полицаите го спрели, защото шофирал странно Дрогиран с кокаин и амфетамини е бил хванат да кара режисьорът Валери Милев

Загинал е и пътник в леката кола от катастрофата с тира на изхода на Търново

Две са жертвите от жестоката катастрофа между кола и тир, станала тази вечер на Присовските завои на изхода на Велико Търново, посока Гурково. Освен водача на лекия автомобил и пътник с него е

Спецчасти са обградили обирджиите на магазин за алкохол в София, в колата им са открити гранати

Двама маскирани мъже са ограбили магазина за алкохол в София, като в автомобила им са открити гранати. Първоначалната информация бе за един извършител

Продължава издирването на 22-годишния мъж, изчезнал на Витоша

Продължава издирването на 22-годишния мъж на Витоша, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) за БТА. По-рано от столичната полиция информираха, че младежът е изчезнал вчера

>