Гърбат кит се появи във водите край Монреал

01.06.2020 12:57

Млад гърбат кит, без съмнение заблуден, пребивава в Монреал от събота. Сцената е рядка, тъй като водите край мегаполиса в провинция Квебек са сладководни и градът отстои на стотици километри от естествената обител на гигантското морско създание, предаде Франс прес.

Китът, който е наблюдаван от няколко дни, вероятно е преплувал река Сен-Лоран, преди в съботната сутрин да се появи край Монреал. Животното е забелязано и в неделя, съобщава Мари-Ив Мюлер, говорителка на Квебекската спешна служба за морски бозайници.

Специалистите предполагат, че "гостът" е на възраст между две и три години. Според службата гърбат кит за първи път се наблюдава край Монреал, който се намира на над 400 километра от естествения хабитат на тези създания в естуара и залива на река Сен-Лоран.

Комбинация от фактори може да обясни защо китът се е озовал толкова далече от родното си място. Предвид младата му възраст, животното несъмнено се е заблудило, докато е ловувало, или е допуснало "навигационни грешки", докато е изследвало територията си.

Екип от службата e натоварен със задачата да документира здравословното състояние на гърбатия кит, както и да предотврати потенциални сблъсъци с плавателни съдове. На този етап все още няма план за пренасочването му, тъй като създанието може да оцелее известно време в сладководни води.

По думите на говорителката гостът може да се "задържи наоколо" няколко месеца.

"За момента китът е в добро здраве и се храни свободно. Най-добрият вариант е да оставим природата да следва своя ход и да се надяваме, че животното само ще реши да потърси обратния път към дома", казва Мари-Ив Мюлер.

Други от От страната и света

Ураган изкорени дървета в Добринище

Ураганен вятър изкоренени дървета в парка и по улиците на Добринище тази сутрин. Около десетина здрави дървета са повалени. Част от тях са близо 60-годишни ели в центъра на града

Патриарх Даниил за визитата в Истанбул: Ще запазим най-топли спомени от всички богослужения, срещи и събития

Ще запазим най-топли спомени от всички богослужения, братски срещи и събития от програмата на нашето посещение. Това каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил

Терзиев: Над 1 400 нови места в детските градини през 2025 г., недостигът намалява с 15%

Да намериш място за детето си в детска градина не трябва да е изпитание. Знаем колко тревога и несигурност носи този процес за хиляди семейства в София

Пожарникари в София са реагирали на 7 сигнала за паднали заради на силния вятър клони

Екипите на пожарната са реагирали на седем сигнала за паднали клони в София заради силния вятър, съобщиха за БТА от Столичната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"

Почина легендата Бриджит Бардо (Снимки)

Тя бе от секссимволите на киното между 50-те и 70-те години на миналия век Приживе поиска да бъде погребана във вилата ѝ в Сен Тропе до домашните ѝ любимци На 91 години почина

>