САЩ: Фалшиви либийски банкноти, печатани от руска фирма, са открити в Малта

30.05.2020 20:22

Властите на Малта конфискуваха фалшиви банкноти либийска валута на стойност около 1,1 милиарда долара, произведени от руска фирма, предаде Франс прес, като се позова на съобщение на американския Държавен департамент. Той приветства тази операция.

Банкнотите са били отпечатани от компанията Гознак, която е руска държавна фирма и са били поръчани от "незаконна паралелна структура", се казва в изявлението на Държавния департамент, предаде БТА.

"Либийската централна банка, чието седалище се намира в Триполи, е единствената законна централна банка в Либия. Притокът на фалшиви либийски пари, отпечатани от Русия в последните години, обостри икономическите трудности на Либия", се допълва в текста.

Русия опроверга съобщението, че става дума за фалшиви пари, уверявайки, че Централната банка в Бенгази, която е направила поръчката за печатането на парите, е законна.

Руското външно министерство отбелязва, че в условията на де факто двойна власт в Либия сега има две централни банки. Едната в Триполи, където действа правителството на националното единство, признато от международната общност, а другата в Бенгази, чийто ръководител е назначаван от либийския парламент, избран от народа и който съответно се ползва с нужната международна легитимност, се казва в изявлението на руското ведомство.

"Следователно онова, което е фалшиво, не са либийските динари, а американските изявления", се посочва в изявлението.

Според доклад на експерти на ООН, адресиран през декември до Съвета за сигурност на ООН, руската компания Гознак е доставила между 2016 г. и 2018 г. на паралелната централна банка в Източна Либия либийски банкноти на обща стойност, равняваща се на 7,1 милиарда долара.

Други от От страната и света

"Мото Коледа" с кауза изпълни Търново с шум и настроение

Мотористи от цялата страна облякоха костюми на Дядо Коледа във Велико Търново, за да съберат средства за лечение на двама нуждаещи се. Традиционното благотворително събитие „Мото Коледа"

Български ловци откриха изоставена кола, май е на изчезнал от 5 дни шеф на гръцка пожарна

Български ловци откриха кола в планината Беласица, съобщават гръцките медии. Проверява се дали автомобилът е на изчезналия командир на пожарната в близкото до границата село Ано Порой

Бази и хижи в Осоговската планина останаха без ток, осигурени са им генератори

40 сантиметра снежна покривка затрупа Осоговската планина, базите и хижите в района останаха без ток. Осигурени са им били генератори. В района на Осогово снегът създаде проблеми за хотели и хижи

С воински ритуали почитат паметта на българските воини, загинали в Кербала

Военнослужещи от Сухопътните войски и Съвместното командване на специалните операции (СКСО) участваха  във възпоменателни церемонии в Карлово и Русе за почитане на паметта на 13-те български

Млад мъж почина в хотел в Банско

Млад мъж е намерен мъртъв в хотел в Банско. Екип на Спешна помощ е бил повикан в 21.40 ч. в петък, защото в стая на хотел е открито тялото на 39-годишен мъж. Лекарите обаче само констатирали смъртта

>