40 българчета жертва на трафик, на 670 държавата помогнала да останат при родителите си в страни от ЕС

30.05.2020 03:00 Цветелина Стефанова
Случаят от 2018 г. с децата на Цветелина Оланд, които бяха пратени от норвежките служби в приемни семействна, стана амблематичен. На снимката дядото Георги Попов протестира срещу отнемането на внуците му. Той не доживя щастливата развръзка. След дългата съдебна битка майката вече е с децата си.

Най-често семействата търсят агенцията за закрила на детето за правни съвети, а местните служби - ако малчуганите не ходят на училище

На над 670 българчета в Европа е помогнала Държавната агенция за закрила на детето през последните 3 г. при различни правни казуси с местните социални служби. Семействата им са имали различни проблеми с

местните

социални служби,

които са видели

нередности при

отглеждането

им. Това става ясно от писмен отговор на социалната министърка Деница Сачева до червената депутатка Надя Клисурска-Жекова.

Най-честата причина за намесата на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) е била, за да помогне за уреждането на гражданството на децата. Експеритите ѝ са давали и съвети относно законодателството в ЕС или държавата, в която живеят родителите, и правата, от които могат да се ползват.

Втората основна причина българската институция да бъде търсена е нуждата да съдейства за социални проучвания на семейство, които се извършват от чуждите власти.

Наблюдава се известен

спад на

случаите, изискващи съдействие, става ясно от отговора на министърката. Така през 2018 г. представителите на ДАЗД са се намесили при 319 случая, като в част от тях е ставал дума и за две или повече български деца. А през следващата 2019 г. агенцията е работила по 309 проблема.

До края на март тази година пък от българската институция са реагирали на 42 сигнала, като не при всички от тях работата е приключила.

Не липсват и случаи, при които е установен проблем в семейството -насилие, неглижиране на грижата, незаписване на децата в училище, родителски конфликти, изоставяне на новородени деца и пр. Това е довело до намеса на системата на закрила на децата в съответната държава, допълва Деница Сачева.

При казуси с изоставено новородено представител на ДАЗД посреща още на летището детето и участва в намирането на приемно семейство в България. 

Имало и сигнали от родителите, които не са могли да виждат децата си въпреки заявеното от тях желание и възможност да полагат грижи за тях, отбелязва социалната министърка. Най-често тези

случаи на

разделяне

от детето се

наблюдават във

Великобритания,

Норвегия,

Нидерландия

и Швеция,

като в тях обикновено става дума за образувано гражданско дело.

При всеки получен сигнал в агенцията се търси и помощ от министерствата на правосъдието, на външните работи и МВР.

Активно българските институции оказват съдействие на родителите със съвети, наблюдения на случаите от дипломатическите мисии и разясняване на законодателствата.

Агенцията за закрила на детето е работила и по 40 случая на деца, жертви на трафик между 2018 и 2019 г. С този проблем основно се занимават правосъдното министерство и това на вътрешните работи, уточняват обаче от агенцията. Случаите са от Швеция, Великобритания, Франция, Испания, Италия и Германия.

През настоящата година ДАЗД координира разработването на проект на Споразумение за прилагане на механизъм за взаимодействие между институциите, работещи по международни случаи на деца с българско гражданство. Създадена е експертна работна група с представители на всички органи, като заради коронавируса в момента се работи онлайн.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 20 март: Вода от дълбоко сваля с 62% риска от паркинсон

Само в "24 часа" на 20 март може да прочетете: Вода от дълбоко сваля с 62% риска от паркинсон Дебат между лидери невъзможен: бягат, мразят се, търсят само "свой" водещ Как затънахме в морето от

Крадете идеи като художник, за да имате професионален успех

Каквото и да работите, можете да сте креативни, като използвате 10 правила "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

Обичат ли се Орфей и Евридика в Театъра на армията?

Със страхотна сценография на Нина Пашова впечатлява представлението “Евридика” в Театъра Българска армия. Премиерата развълнува театроманите с предварителната информация, че в прочутата роля

Илияна Йотова: Благородство е думата, която най-добре описва проф. Герджиков

Честита 80-годишнина на проф. Огнян Герджиков! Благородство е думата, която за мен най-точно описва професора, написа във фейсбук президентът Илияна Йотова и публикува снимки от честването

Кампанията, която ще изпрати новите 240 депутати в парламента – пак под знака на войната като през 2022 г.

На 20 март започва поредната предизборна кампания, която ще изпрати новите 240 депутати в 52-ото народно събрание. Кандидатите са вече ясни - 4786 души (1439 жени и 3347 мъже)

>