Шотландия започна да облекчава карантинните мерки

28.05.2020 18:49
Никола Стърджън Снимка: Ройтерс

Шотландските власти, които досега отказваха да следват карантинните мерки, предприети в Англия от британското правителство, обявиха днес начало на облекчаване на мерките, въведени за борба срещу пандемията от новия коронавирус, предадоха Франс прес и БТА.

Шотландците ще могат да могат да седят на пейки и да се наслаждават на слънцето в парковете, както и да се срещат с лица от друго домакинство, ако спазват дистанция от два метра между отделните хора, обяви първият министър на Шотландия Никола Стърджън. Тя продължава да препоръчва на сънародниците си "да си стоят вк Никола Стърджън. Тя продължава да препоръчва на сънародниците си "да си стоят вкъщи, к ъщи, колкото се може повече".

"Това, което съобщих днес, са важни стъпки за връщане към някакъв вид нормалност, но те задължително са предпазливи", подчерта Стърджън.

От понеделник ще могат да отворят магазините за градинарство, а дейността в строителния сектор ще може да бъде възобновена, но търговските обекти, които не предлагат стоки от първа необходимост - кръчми, ресторанти и кафенета, остава затворени. Те обаче ще продават за вкъщи.

Преподавателите могат да се върнат на работа в учебните заведения, но те няма да отворят преди 11 август.

Въпреки че шотландското правителство не поставя ограничения върху пътуванията през свободното време, неговият категоричен съвет е да не се излиза извън район с радиус от 8 километра.

Не искаме да видим тълпи от хора из туристическите места и природните обекти, изтъкна Стърджън.

В Шотландия от новия коронавирус са починали общо 2136 души, а 1238 са били настанени в болница след потвърдена положителна проба или при подозрение за Ковид-19. Скоростта на предаване на вируса понастоящем е между 0,7 и 1 на сто.

Едновременно с Англия, Шотландия от днес задейства собствена система за проследяване на контактите на заразени с коронавирус лица, за да се ограничи разпространението на заразата.

Други от От страната и света

Румен Радев: Нека празника да донесе здраве, топлина и надежда за по-добро бъдеще

резидентът Румен Радев честити Коледа на българите с пост във Фейсбук. "Честито Рождество Христово, скъпи сънародници! Нека големият християнски празник донесе здраве

Делян Пеевски: Честито Рождество!

Честито Рождество Христово! В дните на най-светлия християнски празник ви пожелавам здраве, благодат и вяра, това се казва в позиция на лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски

Персонален НОИ от "24 часа": Стажът, за да се пенсионирате по-рано като учителка, трябва да е 25 г. и 8 месеца в системата

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт

САЩ разрешиха на НИС да преговаря до 24 март догодина за продажба на руския си дял

САЩ дадоха на националната петролна компания на Сърбия НИС срок до 24 март догодина, за да "преговаря" за продажбата на дела на руския си собственик, съобщи сръбската държавна телевизия РТС

Патриарх Даниил ще възглави празничната литургия за Рождество Христово в катедралата "Св. Александър Невски"

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил днес на Рождество Христово ще възглави празничната Златоустова света литургия в патриаршеската катедрала „Св

>