Гърция очаква 32 милиарда евро от фонда за възстановяване на европейската икономика

28.05.2020 09:30

Гърция ще получи 32 милиарда евро от фонда за възстановяване на европейската икономика от последиците от коронавируса на обща стойност 750 млрд. евро, предложен вчера от Комисията, пише икономическото издание "Нафтемборики". От тези 32 млрд., които се падат на Гърция, 22,5 млрд. ще отидат за субсидии, а 9,5 млрд. - за дългосрочни кредити за предприятията. От таблицата, публикувана от Европейската комисия, е видно, че Гърция е четвъртата най-облагодетелствана страна от еврозоната след Италия, Испания и Франция.

"Та неа" пише, че Атина е очаквала подкрепа от 10 млрд. евро, а е получила 32 млрд. Вестникът съобщава, че с финансирането ще бъдат подкрепени секторът на здравеопазването, дигиталната реформа, зеленото развитие и създаването на нови работни места.

"Елефтерос типос" коментира, че европейският план в Гърция отваря пътя за намаляването на данъчната тежест и на осигурителните вноски и за ускоряване на реформите.

"Ефимерида тон сиднактон" обаче пише за "много пари - много неясноти". Неизвестно остава дали, кога и при какви условия новият план ще премине през блокадата на страните, привърженички на икономиите. За Гърция конкретно вестникът поставя и въпроса как ще бъдат усвоени средствата.

За "признаци за успокояване от Анкара" пише в днешното си издание атинският ежедневник "Катимерини". Вестникът коментира, че Атина е изпратила към Турция двойно послание - за разбирателство, но и за готовност, след признаците за деескалация на напрежението, които се наблюдават. Вчера премиерът Кириакос Мицотакис е имал среща с министрите на външните работи и на отбраната Никос Дендиас и Никос Панайотопулос, на която е било подчертано, че Гърция желае да поддържа канали за комуникация с Турция, но същевременно предприема всички мерки за защита на националните си интереси. "Ще изградим оградата (по границата) в защита на интересите на страната", е казал вчера от граничната зона министърът на защитата на гражданина Михалис Хрисохоидис.

Опозиционният вестник "Авги" критикува министерството на образованието за начина, по който е предприело отварянето на училищата. От 650 хил. ученици в гимназиалния и прогимназиалния курс, които би трябвало да са се върнали в училище, 400 хил. не стъпват в клас. Същевременно е прекратено дистанционното обучение, което не може да бъде заменено от "Биг брадър" в час, както вестникът определя възможността за онлайн излъчване на часовете за отсъстващите ученици.

Други от От страната и света

Парти с наркотици завърши с фатален полет за 17-годишна, а момче се бори за живота си (Обзор)

Двама са задържани Демерджиев нареди на шефовете в МВР: Задачата е да заловим каналджии и наркодилъри! Младо момиче загина, а момче е с опасност за живота след падане от петия етаж в жилищен блок в

Шампион! Александър Везенков спечели Евролигата след страшна драма (Видео)

Александър Везенков стъпи на върха на Европа. Българската звезда в баскетбола не направи най-силния си мач, но е шампион на континента. В изключителна драма в залата на вечния враг "Панатинайкос" в

Лили взриви легендарната парижка зала "Олимпия"

С невероятен концерт Лили Иванова взриви легендарната парижка зала "Олимпия" тази вечер. Французи: "Не разбираме какво пее Лили Иванова, но чувстваме огромната енергия"

Осветете тези, които криха прокурорския син терорист Васил и ги осъдете – чакаме!

Неговото бягство от закона не се наказва 22-годишният младеж бе издирван почти година, хванаха го в кв. "Свобода" с брада и коса Кои са хората, свързани с различни институции, включително в МВР

РЗИ: Няма замъряване на питейната вода във Велико Търново след потопа

Питейната вода във Велико Търново и останалите селища, които бяха засегнати от наводнението, отговаря на здравните изисквания по химични и микробиологични за ешерихия коли и коли форми показатели

>