Ветко и Маринела Арабаджиеви за трети път се разминаха с домашния арест

27.05.2020 17:39 Светлана Йорданова
Маринела и Ветко Арабаджиеви преди да бъдат задържани

Апелативният специализиран съд отмени решението, с което на 4 май т. г. на бизнесмена Ветко Арабаджиев и съпругата му Маринела бе наложен домашен арест.

Така за трети пореден път надеждата на двамата да се приберат вкъщи е попарена.

Арабаджиеви са задържани от 5 май 2019 г., когато ги екстрадираха от Испания. Заради здравословни проблеми от 19 юни насам Маринела е в затворническа болница, а в последните месеци съпругът й е под охрана в частна болница.

По време на извънредното положение при пандемията от COVID-19 поне 3-ма от съдебната охрана били неотлъчно до него.

Решението Арабаджиеви да бъдат освободени под домашен арест е отменено след протест на прокуратурата. То е взето от 4-и състав на апелативния спецсъд след закрито заседание на 26 май т.г. Окончателно е и не подлежи на обжалване.

В мотивите се посочва, че 10 дни преди новата молба за освобождаване на Арабаджиеви апелативният спецсъд се е произнесъл, че още има риск от укриване или извършване на престъпление, тъй като подсъдимите хотелиери са с добри финансови възможности, а част от свидетелите са служители на техни търговски дружества.

Според последното решение на от вчера по делото няма нови обстоятелства, които да налагат смекчаване на мерките за неотклонение. Нямало и основания да се смята, че лечението с медикаменти не дава резултат и че има сериозно влошаване на здравето на задържаните.

Прокуратурата твърди, че в телефоните на Арабаджиеви, които те ползвали в Испания преди да бъдат задържани, са били намерени протоколи, свързани със свидетели по делото.

Според съда наличието на информацията в джиесемите не води до риск от извършване на престъпление, тъй като всички доказателства вече се предявени, а делото е внесено с обвинителен акт в съда на 19 декември м.г. Това обаче показвало "пренебрежение" към установения ред и според съда говори, че има риск подсъдимите да се "отклонят", ако са под домашен арест "да се създадат неистински доказателства" или да бъдат променени други, които предстои да бъдат приети на процеса.

Утре Арабаджиеви ще застанат пред 23-и състав на специализирания съд, който ще заседава по делото срещу тях за участие в група за данъчни измами в страната и в чужбина, за укриване на данъци и пране на пари.

Делото се води за 5 отделни престъпления. Подсъдими са още шестима души. Според прокуратурата групата е действала около 5 г.
Според предварителната информация заседанието в четвъртък ще е разпоредително. На него ще се реши дали съдебният процес ще тръгне по същество.

Делото веднъж бе спряно на 18 февруари т. г. в очакване на отговор на съдебна поръчка до Испания. Тя трябва да отговори на въпроса по кои от повдигнатите вече обвинения Арабаджиеви могат да бъдат съдени и по кои не. Спорът е дали испанските власти са дали изрично съгласие семейството да бъде съдено по отделните обвинения за данъчни престъпления.

След 2 запитвания от съда, по които няма официален отговор, а само писмо от Европол, на 24 април прокуратурата е пратила в Испания нова заповед за арест, в която подробно били описани всички обвинения.

Според запознати срокът за произнасяне на Испания по тази заповед за арест е един месец от датата на пристигане.

Други от От страната и света

Крадете идеи като художник, за да имате професионален успех

Каквото и да работите, можете да сте креативни, като използвате 10 правила "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

Обичат ли се Орфей и Евридика в Театъра на армията?

Със страхотна сценография на Нина Пашова впечатлява представлението “Евридика” в Театъра Българска армия. Премиерата развълнува театроманите с предварителната информация, че в прочутата роля

Илияна Йотова: Благородство е думата, която най-добре описва проф. Герджиков

Честита 80-годишнина на проф. Огнян Герджиков! Благородство е думата, която за мен най-точно описва професора, написа във фейсбук президентът Илияна Йотова и публикува снимки от честването

Кампанията, която ще изпрати новите 240 депутати в парламента – пак под знака на войната като през 2022 г.

На 20 март започва поредната предизборна кампания, която ще изпрати новите 240 депутати в 52-ото народно събрание. Кандидатите са вече ясни - 4786 души (1439 жени и 3347 мъже)

Атаки до пълно изтощение - за ден цената на газа в Европа скочи с 30% (Обзор)

Войната оскъпява самолетните билети в ЕС Европа беше ударена с близо 30% увеличение на цените на газа   след атаки на Иран по една от най-важните в света платформи за добив на втечнен природен газ

>