Адм. Ефтимов: Нормално е вдигане на изтребители заради руски бомбардировачи

21.05.2020 18:42
Емил Ефтимов СНИМКА: Архив

Няма нищо извънредно в ситуацията, в която български изтребители са били вдигнати заради руски бомбардировачи в Черно море. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Според публикация във фейсбук страницата на Командването на военновъздушните сили на НАТО, самолети на въздушната охрана на НАТО от Румъния, България и Турция са били във въздуха поради руска въздушна дейност в близост до въздушното пространство на алианса.

Адмирал Емил Ефтимов каза, че не за първи път има такава ситуация.

„В изпълнение на мисията еърполисинг мисля, че ние свикнахме с тази нова нормалност“, каза той пред комисията по отбрана на парламента, предава БНР.

По-рано руското министерство на отбраната съобщи, че два бомбардировача са изпълнили планиран полет на 19 май над неутралните води на Черно море.

В същото време зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов увери депутатите от комисията по отбрана, че за сега няма забавяне в за доставката на изтребителите Ф-16.

„Ако това е пандемията на този етап, корпорацията засега не е засегнала своята производствена дейност дотам, че да препланира. Вече се произвеждат първите самолети за първия контрактор. Всички подизпълнителски договори се сключват навреме. Така че на този етап, ако пандемията се управлява по начина, по който вече се управлява, и няма втора вълна, засега имаме уверение, че ще се спазят сроковете“.

Според плана първите машини трябва да дойдат през 2023 г., а последните два през 2024 г. Комисията по отбрана одобри и доклада за състоянието на въоръжените сили за 2019-а.

Други от От страната и света

Микробус се обърна по таван на магистрала "Тракия" (Снимки)

Микробус се обърна по таван на магистрала "Тракия", става ясно от публикации в социалните мрежи. Инцидентът е станал след тунел „Траянови врата" в посока София, пишат потребители във Фейсбук

Георги Кандев: Прокурорският син Васил Михайлов е заловен

Заловиха прокурорския син Васил Михайлов. Това съобщи във Фейсбук главният секретар на МВР Георги Кандев. "ПРИМКАТА СЕ ЗАТЕГНА! Белезниците щракнаха. Преди месец ви казах, че работим по този случай

Нови камери в колите ще следят за умора на водача

Автомобилите трябва да имат мигащи стопове при рязко спиране Всички нови автомобили, продавани в ЕС от 1 юли, трябва да бъдат оборудвани със сигнал за аварийно спиране и камера

Костадин Гешев е новият зам.-министър на околната среда и водите

Със заповед на министър-председателя Румен Радев на длъжността заместник-министър на околната среда и водите е назначен Костадин Йорданов Гешев. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на

Отговорни зелени политики за опазване на природните ресурси в Благоевград

Повече растителност, модерно управление на отпадъците и енергийна ефективност на сградите водят до дългосрочен екологичен ефект в общината В условията на глобални екологични предизвикателства община

>