НАП: Над 555 000 подадоха годишна декларация

21.05.2020 11:16
Снимка: Архив

Еднолични търговци плащат данък с отстъпка, ако декларират доходите си до 1 юни

Над 555 000 са подадените годишни данъчни декларации за облагане на доходите от началото на данъчната кампания до момента, съобщиха от Национална агенция за приходите. Повече от 80 % от получените в Агенцията формуляри са изпратени онлайн.

Декларациите, подадени от едноличните търговци, включително плащащи патентен данък, и земеделските стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, до момента са близо 56 000. За тези лица крайният срок за деклариране на доходите е 30 юни 2020 г. Ако желаят да ползват отстъпка от 5% върху данъка си за довнасяне, те следва да подадат годишната си декларация и да внесат дължимия по нея данък в срок до 1 юни.

До края на юни е срокът, в който едноличните търговци и земеделските стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, трябва да декларират и внесат окончателните социални и здравни осигурителни вноски. Заедно с годишната си данъчна декларация, те подават и декларация образец № 6 с общия размер на дължимите за предходната година осигурителни вноски.

До 30 юни беше удължен и срокът за деклариране и плащане на корпоративен данък /чл. 92 и 93 от Закона за корпоративното подоходно облагане/, данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия, данъка върху приходите от помощни и спомагателни дейности по смисъла на Закона за хазарта, както и на данъка върху дейността от опериране на кораби, припомнят още от НАП.

Приходното ведомство напомня, че подаването на данъчните и осигурителни декларации и документи, както и плащането към бюджета се извършват по електронен път чрез портала за е-услуги: https://inetdec.nra.bg/, с персонален идентификационен код (ПИК) на НАП или електронен подпис.

Подробна информация за данъчните и осигурителни правила по време на извънредната епидемична ситуация е достъп

на в специална рубрика на сайта на НАП: https://nap.bg/page?id=762.
Информационният център на НАП отговаря на въпроси на клиенти на телефон: 0700 18 700 от 8.30 часа до 18.00 часа в делнични дни на цена, според тарифите на съответния оператор.

Други от От страната и света

Турски военнослужещи и военна техника ще преминат през България

На 23 и 24 май военнослужещи и военна техника от Въоръжените сили на Република Турция ще преминат транзитно през територията на нашата страна след участие в съвместно учение на НАТО и Република

ГДБОП участва международна операция на Европол по изземване на активи от престъпна дейност

Европол, в сътрудничество с правоохранителни агенции от 31 държави и водещи партньори от частния сектор, приключи третата и най-успешна оперативна седмица на Project A.S.S.E.T

Тръмп разсекрети нови досиета за НЛО (Видео)

Администрацията на Доналд Тръмп публикува нова серия досиета за НЛО (неидентифицирани летящи обекти), включваща снимки, документи и дългоочакваните 46 видеоклипа, поискани от американски законодатели

Доцова от Рим: Българската просвета и култура са гаранция, че българският народ ще пребъде (Снимки)

Митрополит Антоний напомни, че тази година предстоят редица важни годишнини, свързани с църковния календар на страната ни - 1140 г. от пристигането на учениците на светите братя Кирил и Методий в

След гонка с полицията дилърът Марто Боксьора хванат с много наркотици в София

Наркодилърът Марто Боксьора бе задържан в София, научи "24 часа". Той продавал различни видове дрога в столичния кв. "Лагера". Жители на квартала разказаха, че арестът му станал днес

>