Коронавирусът ще "убие" всеки осми музей в света, предупреди ЮНЕСКО

20.05.2020 11:57

Музеите в различни страни по света започват постепенно да отварят врати с облекчаването на ограничителните мерки заради новия коронавирус, но експерти предупреждават, че един на всеки осем музи по света може да бъде закрит заради пандемията, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 

Проучване на ЮНЕСКО и Международния съвет на музеите показва, че 90 на сто от музеите по света или 85 000 институции, са затворили поне временно заради пандемията.

"Данните са тревожни", каза Ернесто Отонe, помощник генерален директор за културата в ЮНЕСКО в интервю за Асошиейтед прес.

Той добавя, че кризата засяга малки и големи, новооктрити и утвърдени музеи, независимо дали са научни или на изкуствата.

Музеите, които са дали знак, че може и да не отворят отново врати, са "затворени от месеци и нямат никакви приходи. И не знаят откъде да наберат приходи", казва Отоне. Той допълва, че повечето институции нямат капацитет да променят инфраструктурата си, за да покрият изискванията за социално дистанциране и други ограничения, свързани с разпространението на заразата.

Някои скъпи проекти са понесли тежки загуби тази пролет. Той даде пример с уникалната изложба от творби на фламандския майстор Ян ван Ейк, която тъкмо отвори в Гент, Белгия и трябваше да бъде отменена.Организаторите са взели творбите под наем и трябва да ги върнат, така че изложбата няма как да се състои.

Подобно суперизложение на творби на ренесансовия артист Рафаел в Рим бе закрито три дни след откриването си. То обаче ще отвори врати за посетители отново на 2 юни и ще е достъпно до 30 август.

Близо 13 на сто от музеите по света може да не работят занапред, се посочва в съвместно изявление на ЮНЕСКО и Международния съвет на музеите. В него се подчертава, че институциите в бедните страни са изложени на най-голяма опасност от това.

Но и в по-богатите страни картината е мрачна. Мрежата на европейските музейни организации съобщи, че големи музеи в туристически привлекателни градове като Париж, Амстердам или Виена са понесли загуби от приходите до около 80 на сто, което се равнява на стотици хиляди евро седмично.

Отоне подчертава, че ситуацията е особено тежка в Южна Америка, "където 99,4 на сто от всички музеи в момента не работят".

Кралски особи и премиери обаче подкрепят културните институции в различни страни.

"Трябва да покажем нашата подкрепа за този сектор в максимална степен, като идваме тук, за да покажем, че тези институции са отворени отново и че хората могат да ги посещават при пълна сигурност, но и да вземаме мерки и решения, с които да им помогнем", каза белгийският премиер г-жа Софи Уилмес при посещението си в Центъра за изящни изкуства Бозар в Брюксел.

Кралят на белгийците Филип и кралица Матилде пък посетиха Кралските музеи за изящни изкуства, като носеха защитни маски на лицата си.

В Берлин четири музея и една изложба миналата седмица имаха 10 000 посетители, около 43 на сто от нивото на посещаемост по същото време миналата година. Заради ограниченията е намален и броят на посетителите.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 22 май: Доказано. С 35% пада рискът от инфаркт и инсулт, ако си оптимист

Само в "24 часа" на 22 май четете:  Няма етническо напрежение в Габрово, задачата беше да се компрометира моделът без гета, без ромски квартали и политика на разделение - интервю с кмета Таня

Всеки е толкова нещастен в работата, за колкото се мисли (по Сенека)

Или защо да научите науката за благоденствието "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място

Пепи Еврото невинен за измама и вече никой не го търси. Плаща едни 2556 от любимата си валута (Обзор)

Глобиха го, че пратил Златанов-старши и Ламбовски в прокуратурата с фалшиви документи, за да им върнат злато и пари на друг човек Прокуратурата не успя да докаже

Рокадите в държавната икономика тръгват от енергетика и земеделие (Обзор)

В един и същи ден смениха шефовете на фонд "Земеделие", агенцията по храните и на енергийния холдинг Първите рокади в държавната икономика тръгнаха от енергетиката и земеделието в четвъртък

Откриха голямо газово находище в Западната пустиня в Египет

Компанията "Агиба Петролиум" (Agiba Petroleum), която е съвместно предприятие между Египетската генерална петролна корпорация и италианския енергиен гигант "Ени" (Eni)

>