Китай е против привличането на Тайван като наблюдател в СЗО

19.05.2020 21:09
Тайван лобира усилено да участва като наблюдател в двудневното заседание, състояло се по видеоконферентна връзка СНИМКА: Ройтерс

Китайският представител в Световната здравна организация (СЗО) заклейми днес изразената от САЩ и други страни подкрепа за Тайван на годишната министерска среща на организацията, предаде Ройтерс.

Тайван лобира усилено да участва като наблюдател в двудневното заседание, състояло се по видеоконферентна връзка. Желанието на правителството в Тайпе бе подкрепено от САЩ, Япония, Хаити и Парагвай, но срещна отпора на Китай.

"Все още има някои държави, решени да пледират в полза на тайванските власти, с което сериозно нарушават важни резолюции на ООН и СЗО и подкопават световните антиепидемични усилия" заяви китайският посланик Чън Сюй. Той подчерта, че "Китай категорично протестира и твърдо се противопоставя на подобно поведение".

Тайван не е допуснат до участие в работата на организации на ООН като СЗО заради възраженията на Китай, който го смята за отцепила се китайска провинция без права на суверенна държава, отбелязва Ройтерс. Ръководството на СЗО заявява, че спазва протокола на ООН и че Тайван може да участва в срещите на здравната организация само ако страните членки разрешат това.

Други от От страната и света

Пепи Еврото невинен за измама и вече никой не го търси. Плаща едни 2556 от любимата си валута (Обзор)

Глобиха го, че пратил Златанов-старши и Ламбовски в прокуратурата с фалшиви документи, за да им върнат злато и пари на друг човек Прокуратурата не успя да докаже

Рокадите в държавната икономика тръгват от енергетика и земеделие (Обзор)

В един и същи ден смениха шефовете на фонд "Земеделие", агенцията по храните и на енергийния холдинг Първите рокади в държавната икономика тръгнаха от енергетиката и земеделието в четвъртък

Откриха голямо газово находище в Западната пустиня в Египет

Компанията "Агиба Петролиум" (Agiba Petroleum), която е съвместно предприятие между Египетската генерална петролна корпорация и италианския енергиен гигант "Ени" (Eni)

ВСС при правосъдния министър: Вот за нов състав през октомври (Обзор)

Повече от три часа Николай Найденов слуша професионалната общност за съдебния закон Втората половина на октомври е най-реалистичният срок да приключат изборите за професионалната квота във Висшия

Михаела Доцова: Нека пазим българския език

Нека си пазим нашия български език, да използваме повече български думи. Този призив отправи от българското посолство в Рим председателят на парламента Михаела Доцова в навечерието на 24 май

>