Сачева: Намалява броят на регистрираните безработни
За ефективността на мярката 60/40 ще се съди спрямо броя на запазените работни места. Към момента тя действително спира появата на безработни. Това заяви социалният министър Деница Сачева в сутрешния блок на БНТ.
Нека да не бързаме с изчисленията - засега се изчислява само изплатеното за първите две седмици на март. Предстои плащането за април и май, допълни Сачева.
Мерките, които сме предложили за икономически активните хора, все още не се е разгърнала в пълния си мащаб. Всички, които са икономически активни, не искат помощи, а работа. Намалява броят на регистрираните безработни. В момента е около 1300 души дневно. Плащанията към социално слабите и пенсионерите са гарантирани - там не предстоят промени, поясни социалната министърка.
Тя коментира, че не е ясно дали може да има карантинен отпуск за родителите.
Голяма част от родителите използваха своя отпуск - платен и неплатен. Мисля, че тям трябва да са насочени следващите мерки, каза Сачева.