Усложнения от коронавируса оставят оцелели с тежки болести за години напред

10.05.2020 18:35

Увреждане на белите дробове, сърцето и мозъка - това са само някои от плашещите усложнения от коронавируса. Инфекцията може в някои случаи да доведе до дълготрайно и инвалидизиращо заболяване, алармират британски лекари, цитирани от в. “Дейли мейл”.

Данните, събрани във Великобритания, предполагат, че самите първични симптоми могат да издържат 30 или повече дни, далеч над официалния двуседмичен период, посочен от СЗО. А за някои пациенти болестта може да е само началото на дълга, тежка битка с последвали увреждания, твърдят учените. Според тях преборилите заразата може да изпитват мускулна слабост, белодробни проблеми и умора дори 5 години по-късно.

За пример се дава 48-годишна британка, която вирусът оставил със смъртоносно сърдечно състояние. Почти девет седмици след като се разболяла, лекарите я диагностицирали с разширена кардиомиопатия.

“Казаха ми, че в повечето случаи хората се подобряват постепенно, но някои изискват пейсмейкър в бъдеще, а понякога и сърдечна трансплантация. Още се боря да си поема дъх”, казва британката.

Други последствия от коронавируса включват хронична загуба на памет, подуване на лявото око и странна, пробождаща болка в краката.

“Коронавирусът може да доведе до вълна от допълнителни изтощителни проблеми за пациентите много месеци или години, след като симптомите им започнат”, твърди професор Никълъс Харт, който лекува британския премиер Борис Джонсън.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 18 май: След 3 години “Хемус” стига Търново, след още 2 ще е готова изцяло

Само в "24 часа" на 18 май четете: Държавата не е платила едни 677 млн. евро към строителите, които са свършили работата Не е ли чудо? След 3 години "Хемус" стига Търново

Тайната на деловата харизма: Питайте, за да ви харесват

Ще постигате професионален успех и когато задавате въпроси само за да покажете съпричастие към събеседника "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата

Смърт от мечка - за пръв път на Витоша, където е пълно с туристи, и 16 г. след последната трагедия - в Родопите (Обзор)

Ако видите хищника в гората не правете резки движения и не бягайте - отдалечавайте се бавно Две мечки - майка и дете са убили 35-годишния турист на Витоша

Голямо парти за победата на Дара в центъра на София във вторник

Столичната община организира специално музикално събитие, с което ще бъде отбелязана победата на Дара в песенния конкурс „Евровизия", съобщават от местната администрация в профила си във Фейсбук

Шишков: Потопът на „Хемус“ е резултат от изключително лошо техническо решение

Потопената отсечка от автомагистрала „Хемус" след проливния дъжд е резултат от „изключително лошо техническо решение" и може да е опасна за живота на хората

>