Ръководителите на държавите от ЕС и Западните Балкани ще заседават виртуално

06.05.2020 08:28
СНИМКА: Pixabay

Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС и от Западните Балкани ще заседават днес с видеовръзка, за да обсъдят разпространението на болестта COVID-19, както и на дезинформация. Не се предвижда на срещата да бъде определена дата за начало на преговорите за присъединяване със Северна Македония и Албания, каквито бяха първоначалните намерения, ако срещата се бе състояла в Загреб.

Епидемията от COVID-19 стана причина за отмяна на първоначално предвиденото събитие. В документите за срещата се отбелязва, че въпросите за разширяването на ЕС и политиката на асоцииране днес няма да бъдат на дневен ред, предава БТА.

Предвижда се на срещата да бъдат обсъдени хибридни действия, насочени към отдалечаването на Западните Балкани от ЕС. Участниците ще разговарят също за борбата с тероризма и за противодействието на незаконната миграция. Предвижда се те да засегнат въпросите за осигуряване на повече устойчивост на балканските държави, включително в електронната среда.

В съвместното заседание с Европейския съвет се предвижда да се включат най-високо равнище представителите на Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Северна Македония и Косово. Ще участват също председателите на Европейската комисия и на Европейския парламент, представители на Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, Световната банка.

Други от От страната и света

Ивайло Мирчев: Прокуратурата прекалява - нищо в този случай не налага задържане под стража

"Прокуратурата прекалява - нищо в този случай не налага задържане под стража и подозирам, че в пореден опит да участва на политическия терен, прокуратурата опитва да генерира негативна обществена

Абитуриенти 2026 - шоуто пред "Александър Невски"

В последния учебен ден на дванадесетокласниците по традиция пред храм-паметника "Св. Александър Невски" в София става истинско шоу. Точно на това място абитуриентите предпочитат да направят

За ден 28 шофьори дадоха положителен тест за алкохол, 8 - за наркотици

В рамките на изминалия ден са установени общо 28 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 14 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 7 - с над 1

Явор Гечев: Ще виждате нотки на политики, които да вдигат българското земеделие

Ще виждате нотки на политики, които да вдигат българското земеделие. Разбира се, че нито един законопроект сам по себе си няма да свали цените, но това е първата стъпка

Търси се купувач за Нова телевизия и медии в още три държави

United Group, собственик на телекома "Виваком" и медийната група на "Нова телевизия", търси купувачи за активите си в България, Гърция, Словения и Хърватия, съобщи изданието "Капитал"

>