Турският здравен министър: Мерките коронавируса ще продължат през май

29.04.2020 19:16
Фахреттин Коджа СНИМКА: Туитър

Турският здравен министър Фахреттин Коджа заяви, че мерките за борба с коронавируса в Турция ще продължат през май, предаде турският телевизионен канал НТВ.

Можем да кажем, че сме в периода на пик, но виждаме и начало на тенденция на спад, важното е обаче това да е трайно, посочи още Коджа в изявление след заседание днес на специализирания научен съвет за борба с коронавируса, съобщава Анадолската агенция. Той предупреди, че ако не се спазват мерките, това ще доведе до нов пик в случаите на коронавирус в страната. Министърът каза, че научният съвет не препоръчва допълнителни мерки, но подчерта важността на изолацията и ограничаването на контактите, предава БТА.

Той посочи, че се е обсъждала възможност да се позволи на лицата над 65 години да могат да излизат за малко навън на кратки разстояния, но няма конкретно предложение по въпроса.

Министърът заяви, че до момента Турция се е справила достойно с изпитанието, свързано с пандемия от коронавируса. Той посочи, че това е постигнато със спазване на мерките и стриктност. Коджа изтъкна ролята на екипите, които проследяват веригата на контакти на заразените пациенти. Той посочи, че в тези екипи работят 5849 души и благодарение на проследяването са установени 468 390 контактни лица. Министърът подчерта, че нито един пациент, който се нуждае от лечение в болница, не е изпращан вкъщи и на всеки, който прояви симптоми на болестта, се назначава лечение на възможно най-ранен етап. Той посочи, че процентът на смъртните случаи от болестта в интензивни отделения в Турция е спаднал от 58 процента на 10 процента, а при интубираните пациенти - от 74 процента на 14 процента. Коджа каза, че от страните в Европа Турция с най-нисък процент на смъртност и е на 80-то място в света.

Минисърт посочи, че Турция вече е достигнала етап, когато броят на оздравелите за последните 24 часа е над два пъти по-голям от броя на новозаразените.

Коджа съобщи, че броят на заразените с новия коронавирус здравни служители е 7428, което представлява около 6,5 процента от всички случаи.

Други от От страната и света

Взеха книжката на мъж за изтекла застраховка, оказа се, че имал такава

Мъж остана без книжка и със свалени номера на колата му заради изтекла застраховка "Гражданска отговорност". Потърпевшият разказва, че има валидна застраховка, но таблетът на полицаите показва друго

Терзиев: Освободих шефа на "Гробищни паркове" заради сериозни нарушения

Освободих директора на общинското предприятие „Гробищни паркове" след проверка на Столичния инспекторат за противодействие на корупцията, която установи сериозни нарушения и пропуски в управлението

Потушени са 49 пожара за денонощие

Общо 49 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" – МВР, на сайта на ведомството.Информацията е към 6:00 ч

Владислав Панев: Мерките, които се предлагат за цените, ще бъдат инструмент за натиск

Факт е, че има поскъпване на цените. Факт е, че мерките, които досега бяха прилагани, не работят. А те са доста подобни на тези, които сега се предлагат

100 деца се докоснаха до духовността в Клисурския манастир

Фондация "Нашият дом е България" заведе ученици от Банкя на литургия в светата обител за празника на равноапостолните братя Кирил и Методий Над 100 ученици изпълниха Клисурския манастир "Св. св

>