Вижте условията за разходка в парковете в София

26.04.2020 15:17 Даринка Илиева

От 27 април се разрешава разходката в 10 от големите паркове на София за деца с родителите им, бременни жени, единично спортуващи и собственици на домашни кучета. Това съобщиха по-рано днес кметът на София Йорданка Фандъкова и премиерът Бойко Борисов, които провериха организацията в Южен парк.

Столичната община чрез дирекция „Аварийна помощ и превенция“ направи  тест и обучение на екипите си за създаване на необходимата организация на терен. В учението участваха служители на Столична община и доброволци от формированието на Столична община.

От понеделник ще са позволени разходките само по определени маршрути, които ще бъдат публикувани на сайта на общината -  www.sofia.bg.

Родителите с деца и бременните жени могат да използват парковете между 9,30 и 18,30 ч, а единично спортуващи и собственици на кучета - до 9, 30 и след 18,30 ч.

В парковете е задължително спазването на дистанция от минимум 2,5 м и носенето на предпазни маски.

Разходките са позволени в Борисова градина, Борисова градина – лесопарк, Южен парк, парка на НДК, парк „Гео Милев“, Западен парк, Северен парк, парк „Заимов“, парк „Студентски“, парк „Дружба“. Паркът на НДК II част е разрешен само за извеждане на домашни любимци.

Всички разхождащи се трябва да спазват следните мерки: родителите могат да разхождат децата си до 12-годишна възраст; те могат да бъдат извеждани в парка само от членове на семейството между 9,30 и 18,30 ч. Задължително е да се спазва 2,5 м дистанция от други семейства. В парковете ще се влиза само от отворените входове, страничните - остават затворени. За разходка може да се използват само обозначените маршрути.

Избягвайте да докосвате повърхности - използвайте дезинфектант и ръкавици. При разходка на домашни кучета, използвайте повод. Спазвайте указанията на служителите в парка. Те се грижат за вашето здраве, пише още в указанията на общината.

В парковете се забранява събирането на деца и възрастни от различни семейства, използването на детски и спортни съоръжения, и пясъчниците, игрите на деца в група и с общи играчки, сядането на пейки, на тревата и правенето на пикник. Забранена е и употребата на алкохол в отворените за разходка паркове.

От общината препоръчват да не посещавате парк, ако имате симптоми като - температура, кашлица, задух. Ако видите, че в парка има много хора, не влизайте. Не стойте в парка повече от 2 часа. Изхвърляйте отпадъците си в контейнерите извън парка.

Маршрутите за разходка в парковете може да се проверят на адрес www.sofia.bg и във вайбър групата: Join COVID-19 | Столична община - https://invite.viber.com/… on Viber.

"Моля, спазвайте правилата и указанията на общинските служители на място. Това е начинът парковете да продължат да са отворени и да се предпазваме от заразяване. За вашата сигурност и за осигуряването на реда ще се грижат 40 служители на аварийната дирекция на Столична община, доброволци към Столична община, екипи на Общинска полиция и СДВР, заедно с велопатрули, конни патрули и охранителни фирми", подчерта Фандъкова.

Други от От страната и света

Арестуваха мъж, погазил ограничителна заповед и тормозил жена си в Свищов

Служители на полицейското управление в Свищов задържаха 35-годишен местен жител, нарушил съдебна заповед за защита от домашно насилие. Вчера преди обяд съдействие в полицията е потърсила жителка на

Издирваният като свидетел на тройното убийство Ивайло Калушев е трафикирал наркотици?

Не се знае дали издирваният като свидетел на убийството край хижа "Петрохан" Ивайло Калушев е в България. Има съмнения, че се е занимавал с незаконна дейност и трафик на някакви вещества, съобщи БНТ

Атанас Пеканов: Европа предупреди, че ще загубим пари, ако бавим реформите

Предупреждението от Европа е ясно - ако се бавят или блокират реформи, България ще загуби пари по Плана за възстановяване и устойчивост и може да не получим очакваните 2,5 милиарда евро

Корабът "Св. св. Кирил и Методий" ще посети днес остров Дисепшън

Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" ще посети днес о. Дисепшън край Антарктида, като част от няколкодневна обиколка на о. Ливингстън, предава БТА. На о

Съдът в Търговище остави в ареста мъж, откраднал 20 овце

Районният съд в Търговище уважи искане на Районната прокуратура и определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража" спрямо 34-годишен мъж, обвинен за кражба на селскостопански животни

>