34 134 са вече заразените с коронавирус в Нидерландия
Броят на заразените с новия коронавирус в Нидерландия се е увеличил през последното денонощие със 729 нови случая до 34 134 души, заявиха здравните власти, цитирани от Ройтерс.
За последните 24 часа има и 165 починали, като общият им брой става 3916 души, съобщи Нидерландският здравен институт, като уточни, че регистрира само заразени и починали при потвърждение чрез тестване, а действителните числа са по-високи.Експертният екип, който съветва нидерландското правителство за управлението на кризата с коронавируса, днес препоръча да се отворят яслите, детските градини и началните училища.
Според експертите рискът на общественото здраве от отварянето на тези заведения след майската ваканция е контролируем. Ваканцията завършва на 3 май, но някои училища са я удължили до 11 май.Всички училища в Нидерландия са затворени от 14 март.
Ако отварянето на началните училища не доведе до нов скок в заразяванията с коронавируса, експертите смятат, че може да се отворят и други учебни заведения след месец.
Екипът обмисля облекчаване на ограниченията за някои контактни професии като зъболекарите, но не и за други като фризьорите. Ресторантите и баровете ще останат затворени. Магазините не са били затваряни, но трябва да спазват предпазни мерки като дистанция от 1,5 м между клиентите.