2011 г.: Шестима младежи пометени на Великден. 2020 г.: Шофьорът още е в затвора

21.04.2020 10:12
“Погребаха ги един до друг”. С това заглавие излиза “24 часа” на 26.4.2011 г. - първия ден след празниците.
Шестимата младежи са погребани един до друг. Да се сбогуват с тях идват десетки жители на Симеоновград. СНИМКА: АРХИВ

Кое беше водещото събитие преди 9 години според архива на “24 часа”.

 

Шестима младежи са пометени от млад шофьор навръх Великден в Симеоновград на път за църквата. С тази новина осъмна България на 24 април 2011 г.

На 23-и в 23,40 часа компания от осмина тийнейджъри, на възраст от 17 до 19 г., излиза на бул. “Съединение”, за да отиде на църква. Преди това приятелите от квартал “Злати дол” са играли карти в дома на 19-годишния Георги Пенчев Георгиев. Не направили и 10 крачки, когато “Опел Вектра”, шофиран от 23-годишния Данаил Георгиев, ги застига отзад със скорост от 136 км/ч, качва се на тротоара и се врязва в тях. Возилото продължава пътя си и влачи още петнадесетина метра децата, две от телата прехвърчат над оградите на съседните къщи, които са високи по 1,5 м. После колата се забива в стълб и го отрязва.

На място остават четири момчета и две момичета - Мелин, Яница, Гошо, Трифон, Евгени и Красимир. Когато линейката пристига, медиците само потвърждават смъртта на младежите. 19-годишната Мария Луиза Неделчева изважда късмет. Тя остава приклещена в нещо като укритие между вратата на гараж и издадена навън странична стена на конструкцията. Приета е в харманлийската болница със счупен таз и комоцио, но без опасност за живота.

По-леко е и състоянието на 18-годишния Милен Жеков, който е с контузии по лявото бедро.

Два дни след трагедията загиналите младежи бяха погребани един до друг. Част от тях - в абитуриентските си костюми, които така и не успяват да облекат. А в Симеоновград бе обявен тридневен траур.

23-годишният шофьор пък бе приет в болница в изключително тежко състояние - с черепно-мозъчна травма и опасност за живота. Благодарение на лекарските грижи обаче той успява да се възстанови.

Братовчед му и негов спътник - Живко Желев, който му е дал да шофира колата на баща си в нетрезво състояние, се отървава с леки контузии и е задържан от полицията.

Съдебният процес в хасковският съд продължава малко повече от година. Той постановява, че Данаил Георгиев ще лежи 12 г. в затвора и ще му бъде наложена забрана да шофира в продължение на 15 г. В началото на 2013 г. и Пловдивският апелативен съд потвърждава решението.

На втора инстанция промяна има само в присъдата на Живко Желев. На първа инстанция той е осъден на 10 г. затвор със забрана от 13 г. да шофира. Пловдивският съд обаче намалява наказанието на 7 години, тъй като според него “първоинстанционният съд не е съобразил превеса на смекчаващите отговорността обстоятелства”.

Девет години по-късно Живко Желев вече е на свобода. Той излезе предсрочно от затвора през януари 2018 г., където изкара общо 44 месеца и 10 дни. След като го освобождават от затвора в Стара Загора обаче, той не се връща повече в Симеоновград. Отива да живее в София, където започва работа в автосервиз. Година след след това успява и да се ожени.

Братовчед му Данаил пък остава зад решетките след няколко отхвърлени молби за предсрочно освобождаване.

Сега на мястото, където загинаха шестимата младежи, се издига мемориалът “Великденските ангели”. Той бе изграден със средства от дарения на хора от цялата страна.

Всяка година в дните преди Великден там се събират роднини, близки и приятели на шестимата младежи, и в небето се пускат по шест бели гълъба - символ на чистите им души.

Други от От страната и света

Демерджиев: Доволен съм от работата на Георги Кандев

Личното ми мнение е, че съм доволен от работата на Георги Кандев като главен секретар на МВР. Но нито аз, нито премиера можем да сменим главния секретар на МВР. Процедурата е през МС

Вижте откъде е избягал стрелецът, ранил жена във Варна (Видео)

"24 часа" разполага със запис от камера на улицата, откъдето според полицията е минал човекът, прострелял жена във Варна тази сутрин.  Жената е простреляна край т. нар

Христанов предаде министерството. Министър Абровски: Благодаря за топлото посрещане

За мен е привилегия да приветствам новия министър в сградата на тази величествена и велика институция. С тези думи бившият вече агроминистър Иван Христанов посрещна наследникът му Пламен Абровски в

Намериха наркотици за близо 500 000 евро при спецакция на ГДБОП в Свиленград (Снимки)

Голямо количество наркотични вещества е иззето от дома на постоянно пребиваващ в България чужд гражданин, съобщиха от полицията. Специализираната операция на служители на ГДБОП е проведена на 4 май в

Италианската обиколка ще остави без автобуси и тролеи Пазарджик в неделя

Във връзка с провеждането на колоездачната обиколка на Италия у нас и преминаването на розовата колоездачна колона през Пазарджик и областта в третия етап от състезанието

>