Турският парламент прие по-тежки наказания за извършители на насилие над медици

16.04.2020 14:11
СНИМКА: Pixabay

Тежки наказания очакват извършителите на насилие над здравни работници в Турция съгласно нов закон, приет от парламента, съобщават турски медии.

Текстът беше приет вчера с гласовете и на петте парламентарно представени политически сили, предава БТА. 

Законът предвижда по-тежки присъди за насилниците. С 50 процента са увеличени наказанията за сплашване, обиждане, нараняване или възпрепятстване на медицинско лице да върши работата си, пише "Хюриет дейли нюз".

Между една и половина и четири и половина години ще е присъдата за физическо нападение над медик без наличие на утежняващи вината обстоятелства, между девет месеца и три години - за заплашване, а между 4 месеца и половина и три години за обида.

Управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и Партията на националистическото действие (ПНД) внесоха законопроекта на 8 април. Ден по-рано в парламента беше отхвърлен друг проект, на опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП), за предотвратяване на насилието срещу здравните работници в Турция. Заместник-председателят на парламентарната група на ПСР Бюлент Туран обясни, че причината за това е, че проектът на НРП не е бил съобразен с наказателната система на страната.

Около 60 хиляди медицински служители в Турция са ставали обект на насилие през последните пет години, според доклад, базиран на жалбите на самите медици. От тях 18 хиляди случая се отнасят до физическо насилие, а 42 хиляди до словесни нападки.

По данни на здравното министерство средно 33 случая на насилие над медици има всеки ден в Турция. Работещите в здравната сфера са подложени на насилие 16 пъти повече от онези, които работят в други области, сочи докладът, изготвен от заместник-председателя на НРП Текин Бингьол.

Други от От страната и света

Двама велики колоездачи разделят Италия

Югът се влюбва в католика Джино, Северът припознава по-модерния Фаусто Бартали Благочестивия спасява 800 евреи. Предотвратява гражданска война през 1948 г

Тръмп: Много е възможно да бъде постигнато споразумение с Иран

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е много възможно да бъде постигнато споразумение с Иран след провеждане на много добри разговори в последните 24 часа, предадоха световните агенции

Радев няма да слива министерства (засега), а ще ги оптимизира (Обзор)

Президентът ги посъветва да направят анализ на финансите и да са честни с хората “Прогресивна България” няма да слива засега министерства, но ще ги оптимизира, за да свие разходите

AI открива сперматозоиди при мъже с безплодие

Нова технология, базирана на изкуствен интелект, позволява откриването на сперматозоиди при мъже с диагноза безплодие и дава нов шанс на двойки с репродуктивни проблеми да имат деца, съобщи БТА

Армията планира да въведе сателитно наблюдение, модернизира и дроновете (Обзор)

Аплодираха първия тържествен полет на F-16, до края на 2026 г. ще имат 12 пилоти Шесторка военни изтребители - по 3 F-16 и МиГ-29 бяха истинска военна антракция в Деня на армията

>