Бизнесът: Без такса смет и данък сгради за затворени предприятия

12.04.2020 14:10 Марияна Бойкова
Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България

Да не се плащат такса за битови отпадъци и данък сгради за затворени предприятия и обекти за периода, в който те са прекратили дейността си. Това е една от мерките, които предлагат в писмо до вицепремиера Марияна Николова и до социалния министър Деница Сачева от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), чийто председател е Васил Велев. 

Работодателите още настояват в понеделник тези допълнителни мерки да бъдат обсъдени на тристранка в понеделник.

1000 лв. еднократна компенсация за самоети, микропредприятия с до 9 работника, включително за независими работещи, както и за артистите, е другото им предложение. Асоциацията иска и отлагане на ДДС върху неплатените фактури, както и работодателят да не дължи осигурителна вноска за всеки работник. Да бъдат подпомогнати финансово и материални предприятията за осигуряване на лични предпазни средства и дезинфектанти според броя на заетите на трудов договор преди обявяване на извънредното положение, е друго искане.

За да се стимулира туризма се предлага облекчено издаване на визи на основни групи туристи при пристигането им в България. Настоява се разрешаване на дейността на малки семейни хотели и ресторанти при стриктно спазване на отстоянията и изискванията да безопасност. Масирана маркетингова кампания за туризма ни след кризата, както и механизми за насърчаване на българите да пътуват в страната, се препоръчват още в писмото. Да се осигурят средства за наеми на неработещи туристически обекти, а когато са на държавата и общините, да не се дължи наем за срока на извънредното положение, е друга точка в препоръките в сферата на туризма.

За безпрепятствено движение на стоки и товари се предлага въвеждане на електронни товарителници, с което ще се пести време, ще има по-добра отчетност и контрол от държавата. Логистичните бази по време на кризата с COVID-19 да се разглеждат като обекти на критичната инфраструктура. Да се отменят 80% от дължимите осигуровки при такситата и друг превоз на пътници, предлага асоциацията.

В мярката 60/40 да бъдат включени и частни фирми в сектора на образованието - като центрове за професионално обучение, детски центрове, занимални, школи и др., които в момента са изключени, тъй като попадат в сектор "Образование", но пък са спрени със заповед на здравния министър.

АИКБ предлага и конкретни текстове за промяна на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение.

Работодателите в асоциацията настояват "още отсега да започне разработване на програма за излизане от кризата, като се набелязват мерките, които ще трябва да се прилагат СЛЕД вдигането на извънредното положение. Поне ориентировъчно да се планират необходимите финансови и други ресурси за осъществяване на програмата. Обезателно да се заделят финансови ресурси за нуждите на експресните статистически изследвания, които да дадат картина с по-висока точност за щетите, нанесени от кризата на предприятията към датата на вдигане на извънредното положение, за да може в спешен порядък да се актуализират мерките в програмата за излизане от кризата, както и техния мащаб", се казва в писмото. 

Други от От страната и света

Евростат: Дефицитът при международната търговия със стоки и на ЕС, и на еврозоната се увеличава през януари

Търговският баланс на Европейския съюз през януари 2026 г. е бил на дефицит от 5,9 милиарда евро при търговията със стоки с останалия свят, нараствайки спрямо дефицит от 5

Убийството заради криптовалути било заради 1,7 млн. евро

Обвиниха извършителя за особена жестокост, клал мъжа с нож По досъдебно производство, ръководено от Софийска окръжна прокуратура, е установено лице, съпричастно към убийство

С молитва и споделена трапеза мюсюлманите в Източните Родопи посрещат Рамазан Байрам

Празникът е символ на победата на духа над материалното Рамазан Байрам е един от най-важните празници в исляма. Той бележи края на свещения месец Рамазан – период на пост и духовно пречистване за

Испания планира намаление на ДДС за горивата на 10% заради поскъпването

Испания планира да намали данъка върху добавената стойност за горивата от 21 процента на 10 процента, като част от мерките за смекчаване на икономическите последствия от конфликта в Близкия изток

БНБ: Търговският баланс на България за януари е отрицателен в размер на 879,4 млн. евро

Търговският баланс на България за януари е отрицателен в размер на 879,4 млн. евро (0,7 процента от БВП) при дефицит от 869,2 млн. евро (0,7 процента от БВП) за януари 2025 г., съобщават от БНБ

>