Законът за енергетиката мина на първо четене

03.04.2020 20:37 Виктория Бочевска

Парите от поевтиняването на руския газ да се връщат на потребителите чрез приспадане от сметките им. Това решиха депутатите, след като приеха на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Законопроектът беше приет с 123 гласа "за",0 - "против" и 54 гласа - "въздържали се". С цел да се избегне струпването на хора в пленарна зала, депутатите гласуваха на две групи - първата група влеле в зала в 20.00 часа и тя включваше депутатите от БСП, ДПС, Воля и независимите депутати. От 20.30 часа пък гласуваха втората група, която включваше депутатите от ПГ на ГЕРБ и Обединени патриоти.

Поправките в закона са необходими, за да влезе в сила договореното между "Булгаргаз" и "Газпром" намаление от 40% на доставения газ за България.

Приетите текстове регламентират още разпределението на получената разлика от над 150 млн. лв. към потребителите, след преизчисляването на цената на газа със задна дата от август 2019г. Сумите ще бъдат приспадани с всяка фактура на потребители, които имат месечно отчитане на парно и топла вода, а тези, които използват годишна изравнителна сметка ще получат сумата еднократно. В съответната сметка - изравнителна или потребителска – на отделен ред клиентите ще получават информация за размера на компенсацията, а в случай, че тя е по-голяма от първата сметка, ще се приспада от следващата, докато сумата не бъде изравненена.

Компенсацията трябва да бъде изчислена за сметките за всеки отделен месец от 5-и август 2019-а до 31-ви март тази година. Суми ще бъдат възстановявани и на клиенти, които са се отказали, но към 5 август 2019 г. и след тази дата са ползвали газ или парно.

Според приетите промени, първо "Булгаргаз" трябва да възстанови на топлофикациите и газоразпределителните дружества суми по договори за доставка на газ от 5 август 2019г. до 31 март 2020г., след намаление на цената на газа от промяна на договора с "Газпром Експорт. ". Това трябва да стане в срок от 14 дни.

След като законът бъде приет окончателно и на второ четене, КЕВР трябва да определи със задна дата за всеки месец от 5 август 2019г. цени на доставките на "Булгаргаз" и на газоразпределителните дружества и на топлофикациите, както и на тока, произведен от тях, а дружествата ще имат месец, за да определят какво имат да възстановяват на клиентите си.

Други от От страната и света

Близки на задържания Николай: Полицейски показания са копи-пейст, държали са момичета с момчета

Десислава Атанасова, майка на оставения в ареста след протестите Николай Алексиев, и една от сестрите му, заявиха в предаването "Здравей, България", че показания на полицаи от въпросната нощ са били

Мальовица открива на 14 декември зимния сезон с огнено шоу, музика и снежни игри

Курортът Мальовица се готви за голямо завръщане. След поредица от подобрения и обновявания, една от най-емблематичните дестинации в Рила ще посрещне първите си гости за зимния сезон на 14 декември

Меглена Кунева: В бюджета липсваше конкретност, увеличаването на заплатите не се решават проблемите

Липсва ми конкретност, няма примери за различните нужди в частите на страната. С увеличаването на заплатите не се решават проблемите в образованието. Въпросът е дали в следващите 10 години тази

Главчев сезира прокуратурата за нарушения в Министерството на културата

Сметната палата изпраща на Прокуратурата извлечения от одитния доклад за годишния финансов отчет (ГФО) на Министерството на културата за 2024 г. Това се случва за втора поредна година

Американската армия разчита на "Сърце и Мозък"

Откриваме нов корпус и разширяваме болничната дейност догодина, казва д-р Харалин Тумбев, административен директор на високотехнологичния медицински комплекс в Бургас През миналата седмица в

>