Прокуратурата разследва има ли злопоупотреби при случайното разпределение на делата

03.04.2020 14:53 Ана Михова
Сийка Милева СНИМКА: Архив

Софийската градска прокуратура разследва има ли злоупотреби и ако да, от кого са извършени при случайното разпределение на делата. Това съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

Повод за образуването на досъдебно производство е приключил доклад от независими одитори, който установил, че централизираната система, въведена в случайното разпределение на делата в съдебната система преди пет години от тогавашния правосъден министър Христо Иванов, може да бъде обект на цялостна манипулация.

Докладът е получен във ВСС. След като като са се запознали с него, шестима от членовете на съвета - петима от съдийската колегия и един от прокурорската колегия са подали сигнал в прокуратурата.

Разпитани са вече и първите свидетели във връзка с делото. Одитният доклад е констатирал, че неоторизирано лице, стига да има електронен подпис и минимални компютърни познания, би могъл да проникне в системата и да извърши разпределение на дело.

Говорителят на главния прокурор каза, че човек с достъп до Районен съд - Враца е можело да разпределя дела в София, Велико Търново, на практика във всички градове. Освен това IT специалистите не са съдействали при одита, което е наложило тази сутрин прокурор от СГП да отиде във ВСС да получи достъп до данните.

Сийка Милева обяви, че ЕК ще бъде държана в течение на разследванието, тъй като фактите са изключително сериозни и на изпитание е подложено доверието на цялата съдебна система.

Други от От страната и света

Пуснаха под домашен арест шефа на 5-то РУ Пламен Максимов

Окръжният съд в Ловеч пусна под домашен арест началника на Пето Районно управление на МВР в София Пламен Максимов. Той е участник във "Великолепната седморка" с обвиняеми за участие в организирана

Макрон отрече информация за държавен преврат, появила се в социалните мрежи

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че социалните мрежи се е появила невярна информация за държавен преврат в Елисейския дворец, предаде Франс прес, цитирана от БТА

Задържаха директор на столично училище заради скрити камери в тоалетните

Директорът на 138-о средно училище „Проф. Васил Златарски" Александър Евтимов е задържан от полицията тази вечер. Разследването е свързано с поставянето на скрити камери в училищните тоалетни

Търси се кой да вложи 1 млрд. евро в “Топлофикация” на концесия или с публично-частно партньорство (Обзор)

Терзиев настоява анализът да се възложи на Световната банка, а заедно с държавата да се работи за намаляване на дълга на дружеството, което топли 70% от домакинствата в столицата Столичният общински

ЕС заделя 375 млрд. за 3 г. за достъпни жилища

Ще се строят по около 650 000 всяка година До 2029 г. страните в Европейския съюз ще разполагат с 375 млрд. евро за изграждане на достъпни жилища за европейските граждани

>