Германия приема тежко болни пациенти от Италия. Медици: Видяхме умората в очите на колегите си

28.03.2020 23:50 Джейн Димитрова
Сузане и колегите и се грижат за пациентите на борда. Снимка: Twitter/Team_Luftwaffe
Airbus A310 MedEvac Снимки: Ройтерс

Шестима пациенти с коронарирус и тежки усложнения бяха транспортирани със самолет на германските военновъздушни сили от италианския град Бергамо в Кьолн.

Според информация на "Билд" пациентите са в критично състояние, интубирани са и са поставени на командно дишане.

Санитари и лекари са се грижили за тях по време на 90-минутния полет.

Самолетът е кацнал днес в ранния следобед в Кьолн-Ван. Пациентите са били разпределени в болници в Кьолн, Бохум и Бон, където все още има свободни интензивни легла.

В болниците в Северна Италия те са заети, пациентите умират, без лекарите да успеят да им помогнат.

През изминалата седмица италианските военни самолети транспортираха заразени с коронавирус в Германия. Капацитетът им за трансфер на заболели в чужбина обаче бе изчерпан и италианската гражданска защита помоли Бундесвера за помощ.

Германските военновъздушни сили за първи път извършиха такива полети.

"Нашите лекари са погледнали в уморените и празни очи на италианските си колеги. Надяват се, че с грижите, които поемат за пациентите, ще им осигурят поне някакво облекчение. Това е ярък европейски жест", посочиха от службата на Бундесвера.

Веднага след приземяването двама пациенти - 67-годишна жена и 51-годишен мъж, които са с тежки дихателни нарушения, са били откарани в интердисциплинарния спешен център на Университетската болница в Бон. От там сам били преместени в интензивното отделение. 

В Университетската болница се предоставят всички форми на изкуствена вентилация, включително и ECMO-терапия - механично снабдяване на кръвта с кислород извън тялото.

Други двама пациенти са настанени за лечение в католическата клиника в Бохум.

Във времената на най-голяма нужда ние подкрепяме нашите приятели, заяви германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер, цитирана от General-Anzeiger.

На борда на летателната машина Airbus A310 MedEvac има 6 места за интензивно лечение и 38 допълнителни легла, на 16 от които пациентите могат да получават задълбочено медицинско наблюдение с монитори. Това означава, че 44 души могат да бъдат транспортирани в легнало положение. Медицинският екипаж може да наброява до 25 души.

Италианската машина MedEvac има само две места за пациенти, които се нуждаят от допълнителна вентилация. През последните дни шестима пациенти са пристигнали от Италия с три полета в Саксония.

Хамбург, Бавария, Берлин и Бранденбург също са предложили да осигурят места за интензивно лечение на нуждаещи се.

Досега Германия е осигурила 73 болнични места за италиански пациенти в 8 свои провинции. Френски пациенти също се лекуват в Баден-Вюртемберг, Рейнланд-Пфалц, Саарланд и Хесен.

Други от От страната и света

Кой ще оглави ООН? (Графика)

Четирима се състезават да наследят настоящия ръководител на ООН Антонио Гутериш. Организацията е изправена пред финансов натиск и съмнения за способността й да управлява конфликти

Първото електрическо Ferrari ще струва 550 000 евро!

Ferrari подготвя за световна премиера през май в Рим  първия напълно електрически модел на марката, който ще е на цена от 550 000 евро. Главният изпълнителен директор Бенедето Виня многократно е

Авиокомпании спират полети, пестят гориво. У нас недостиг няма – засега (Обзор)

Най-заплашени са нискотарифните превозвачи и компаниите със стари самолети Недостигът на авиационно гориво и най-вече цената му накараха няколко големи авиокомпании да съкращават полети

3 години след напъните да съборят Сарафов, 3 дни след изборите той го реши за 5 минути (Обзор)

Ваня Стефанова беше избрана за и.ф. главен прокурор, ще е на поста до 22 октомври Той се връща като шеф на националното следствие, мандатът му там изтича в края на 2027 г

Пейков, Попов, Панев и Панева във вихъра на преференциите - П-тата пропукват още ПП-ДБ (Обзор)

Двете формации в коалицията водиха кампанията разделно, сега пък от Асен Василев зависи как Манол Пейков, Чило Попов, Катя Панева и Владислав Панев ще поделят мандатите в Пловдив и Хасково За

>