Само 1% от учителите в София не успели онлайн

20.03.2020 23:45 Ярослава Прохазкова
ВАНЯ КАСТРЕВА

Съученици изключвали микрофоните на отличниците, за да се забавляват

В електронните часове почти нямало отсъстващи

Само 1% от всичките 12 700 учители в София не ползват електронно устройство и не са успели да се включат в първата седмица на масовото онлайн обучение. Това съобщи за “24 часа” Ваня Кастрева, началник на Регионалното управление на образованието в София.

Училища като СМГ, Националната природо-математическа гимназия, тази по електроника и още няколко помагали със съвети на останалите, за да влязат в час с е-обучението.

“При нас работят около 110 виртуални класни стаи. Изработен е предварителен график за часовете за деня. Когато учениците са предупредени за онлайн видеовръзка, се осъществява пряк контакт с учителите”, обяснява Диян Стаматов, директор на 119-о училище “Акад. Михаил Арнаудов”.

Следобед пък се дават задачите по физическо, изобразително изкуство, музика и предприемачество. Там обучението става с презентации и видеоуроци.

Най-малките най-много се забавлявали. В гимназията често уроците се превръщали в шоу - съученици се шегували с отличниците като им изключвали микрофона и те само си отваря устата.

Проблемите при онлайн обучението идвали отродители, които смятат, че децата им се претоварват. Някои искали да се учи само български и математика.

В дистанционната форма няма и отсъствия, разказа Диян Стаматов. В четвъртък от 1600 ученици не се включили едва 22-ма.

“От 6-7 години се готвим за този скок, сега го виждаме реално”, каза и директорката на 18-о училище “Уилям Гладстон” Величка Стойчева. Според нея за първи път има само положителна комуникация с родителите.

“Децата като че ли са имали нужда да си останат на спокойствие вкъщи и да не ги пресираме с паразитни команди като извади си тетрадката, оптимизира се 100% учебното време”, допълни Стойчева, в чието училище учат 2429 ученици.

След първоначалния проблем с “Школо” заради 50 пъти по-голямото натоварване учителите намерили втори вариант. Като средство за комуникация на най-малките избрали Viber. Започнали да използват и zoom. Така учителите в реално време преподавали. Ползват се безплатните ресурси на Khan academy и “Уча.се”, както и електронните учебници, които издателствата също пуснаха безплатно.

Други от От страната и света

Правителството се кълне в петък, Радев избира министри сам, имената им до последно тайна

Така ще влезе отново в президентството 100 дни, след като го напусна, вече като партиен лидер и с премиерски мандат Гълъб Донев май ще е финансов министър плюс вицепремиер 107-ото правителство на

Ивайло Мирчев: Ще атакуваме бюджета с десни мерки

Ще атакуваме бюджета с десни мерки. Това заяви Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да, България" в "Интервюто" по БНТ. Хората, които са гласували за нас, не са гласували за егото на единия или егото на

Константин Проданов: Ще има сливане на ведомства с цел оптимизация на работата и бюджета

"Ще има определена оптимизация от гледна точка на сливане на ведомства, но кои точно и по какъв начин, ще разберете съвсем скоро". Това каза пред bTV депутатът от „Прогресивна България" Константин

Константин Проданов: Новият кабинет ще обяви справедливата надценка за всяка група стоки, това ще натиска цените

Ще се сливат ведомства с цел оптимизация на работата и бюджета, съобщи още депутатът от партията на Румен Радев "Ще има определена оптимизация от гледна точка на сливане на ведомства

Мерц: Американците са най-важният партньор за нас в НАТО

Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията и омаловажи напрежението с президента Доналд Тръмп, след като Вашингтон обяви намаляването на военния

>