Франция ще продължи двуседмичната карантина, ако ситуацията не се подобри

19.03.2020 16:44
Кристоф Кастанер СНИМКА: Ройтерс

Френските власти ще продължат двуседмичната карантина, наложена в страната, ако няма подобрение на ситуацията с коронавируса, каза днес министърът на вътрешните работи Кристоф Кастанер, цитиран от Ройтерс.

"Ние имаме една цел и тя е да спечелим войната срещу (заболяването) Ковид-19", каза той по радио "Европа 1".

Карантината, обявена от президента Еманюел Макрон, наложи мерки и ограничения, безпрецедентни за Франция в мирно време. Около 100 000 полицаи бяха разположени по улиците в цялата страна, за да следят за спазването на ограниченията. На хората се разрешава да излизат от вкъщи само за да си купят храна, да отидат на работа, да правят физически упражнения сами или да търсят медицинска помощ. Тези мерки предизвикаха масово напускане на столицата Париж и мнозина се отправиха към провинцията, предава БТА. 

Всеки, дръзнал да излезе навън, трябва да носи документ, удостоверяващ целта на излизането, или рискува да бъде глобен. През последните 24 часа бяха извършени десетки хиляди полицейски проверки и над 4000 души бяха глобени, каза Кастанер.

Френското правителство определи за търговски обекти от най-важно значение магазините за храни (включително за животни) и за компютърна техника, павилионите за вестници и тютюн, аптеките и бензиностанциите.

Сега към тях може да бъдат добавени и книжарниците, за което се застъпи министърът на икономиката Брюно Льо Мер, съобщи ДПА.

"Това е моето убеждение и аз съм готов да разгледам този въпрос", каза той.

Ако на книжарите бъде разрешено отново да отворят магазините си, това ще помогне на нацията да изпълни една от по-философските препоръки на президента, когато той обяви карантината в понеделник, отбелязва ДПА.

"Четете, отново търсете вашето усещане за най-съществените неща, - каза тогава Макрон. - Културата, смисълът на нещата - всичко това сега е важно."

По цялото френско крайбрежие - от западния атлантически бряг до Ривиерата на Средиземно море - полицията използва високоговорители, за да приканва хората да си тръгват от плажовете през първата за тази година топла слънчева седмица, подмамила много хора навън.

"Да нарушаваш правилата не е героично, а цинично", заяви вътрешният министър Кастанер.

Днес президентът Макрон и неговото правителство се оказаха под силен натиск от лекари, полицаи и широката общественост заради липсата на лицеви маски, ръкавици и други защитни принадлежности.

Една медицинска ссестра в парижката болница "Питие Салпетриере", чието интензивно отделение е на предната линия в борбата за живота на критично болните от коронавируса, каза пред Ройтерс, че не достигат маски и дезинфекционни диспенсъри за ръце - картина, позната в цяла Европа.

"Карат медиците (в другите отделения), които нямат симптоми, да работят без защитни средства. Това е шокиращо", заяви медицинската сестра, пожелала анонимност, защото няма позволение да говори публично.

Оплаквания има и от полицията, че нейните служители, натоварени да бдят на контролните постове по улиците и пътищата, също не разполагат със защитни средства. Един от полицейските синдикати призова своите членове да прекратят спирането на автомобили за проверка или да изпълняват други задачи, които ги поставят в близък контакт с хора.

Парижката базилика "Сакре Кьор", разположена на популярния сред туристите хълм Монмартр, затвори врати заради правителствените предписания за налагането на карантина, предаде Франс прес.

"Макар църквите във Франция да продължават да са отворени, базиликата "Сакре Кьор" на Монмартр затвори врати. Базиликата е на първо място голяма църква, но е и един от най-посещаваните обекти в Париж. Във връзка с най-скорошните указания на правителството за нуждата от спазване на строга карантина, тези паметници вече са затворени за посетители", заяви ръководителят на храма отец Жан Лавертон.

От момента на завършването на строежа й през 1914 г. "това е първият път, когато базиликата затваря", подчерта Лавертон, който призова вярващите да се молят от разстояние.

Църквите във Франция остават отворени, но по силата на мерките за карантина е забранено на места за богослужения да се събират повече от 20 души.

Не бива да бъдат отслужвани каквито и да било меси, призова във вторник Конференцията на епископите във Франция.

Други от От страната и света

Кристалина Георгиева: Световна икономическа криза, ако войната продължи до лятото

Все още е възможно световната икономика да се възстанови бързо от шока, причинен от войната в Близкия изток, ако конфликтът приключи през следващите седмици

Стачка на „Луфтханза“ отменя по 12 полета от и до летище "Васил Левски" днес и утре

По 12 полета на германският превозвач „Луфтханза" (Lufthansa) от и до летище „Васил Левски" – София са отменени днес и утре заради стачка на кабинния персонал, съобщиха за БТА от летището

Двама загинаха при катастрофа с малък самолет в Германия

Двама души загинаха при катастрофа с малък самолет в Западна Германия, предаде ДПА, като се позова на властите в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Самолетът се е разбил в гориста местност

Светла сряда е

*Светла сряда. Св. апли Аристарх, Пуд и Трофим (Блажи се) Свети Аристарх бил спътник на свети апостол Павел в проповедническите му пътешествия и с него понасял всички тежести на апостолския живот

Персонален НОИ от "24 часа": Допълнителен стаж преди пенсията може да се зачете, но след подадено заявление и проверка

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт

>