Фандъкова: Втора градска няма да приема болни от коронавирус, докато няма капацитет

17.03.2020 10:21
Йорданка Фандъкова СНИМКА: Архив

Винаги съм твърдяла, че няма да се приемат болни, докато Втора градска няма капацитет и възможност за това, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова пред журналисти пред лечебното заведение, което беше преструктурирано в инфекциозно заради коронавируса.

Вчера медици от болницата излязоха с декларация, в която посочват, че болницата не е оборудвана, подготвена и компетентна за превръщането и в инфекциозна. Според лекарите това е една от най-неподходящите болници в София за тази цел, предава БТА.

Идеята беше да се подготви болницата като резерв, който при необходимост може да се използва, посочи Фандъкова. Тя каза, че никой преди това не е работил в условията на коронавирус и никоя болница не е била подготвяна за такива условия. Във всички болници работят лекари, сестри, санитари, които са на първа линия и трябва да им благодарим, каза кметът. Трябва да сме напълно сигурни, че когато се приеме болен, отделението има пълен капацитет за неговото лечение, отбеляза Фандъкова.

Тя съобщи, че на срещата й тази сутрин с ръководството и лекари от болницата, е станало ясно, че няма никакъв проблем със защитните облекла, че те са осигурени. По думите й има и план за действие, който е обсъждан с шефовете на отделенията. Очевидно обаче има лекари, които много искат да продължат да работят само така, както са работили досега, посочи кметът и допълни, че е ясно за всички, че ситуацията е нова и динамична, и трябва да сме в готовност да променяме нещата в движение.

Фандъкова е получила уверение от лекарите, че болницата ще може да отдели едно отделение, за да започне при необходимост приемането на болни. Това ще се случи, когато от лечебното заведение ми потвърдят, че имат необходимия капацитет, подчерта столичният кмет. Що се отнася до подаването на оставки, Фандъкова каза, че това е лично решение. Моят ангажимент е да проведа разговорите, да видя проблемите и да се опитам да намеря вариант за тяхното решение, отбеляза кметът.

Други от От страната и света

Маймунките в Софийския зоопарк ще получат боядисани яйца за Великден

На днешния празник Великден приматите в Софийския зоопарк ще получат боядисани великденски яйца от своите гледачи в 13:00 ч., съобщиха от зоологическата градина във Фейсбук

19 съветници на служебния кабинет подадоха декларации за несъвместимост

Общо 19 членове на политическите кабинети на служебния премиер Андрей Гюров и вицепремиерите Андрей Янкулов и Мария Недина са подали задължителните по закон декларации за несъвместимост

В Добрич приготвиха хранителни пакети за Великден

На Велики четвъртък в eтнографския комплекс „Стария Добрич" в Добрич се проведоха две творчески работилници с благотворителна кауза под наслов "Да споделим празника с хора в нужда"

Рядка комета ще бъде видима за първи път от 170 000 години

Кометата C/2025 R3 (Pan-STARRS) ще премине през вътрешната част на Слънчевата система за първи път от праисторически времена, давайки на хората рядък шанс да видят това небесно тяло

Дарители осигуриха празнична трапеза за бездомни в Добрич на Великден

"На Великден на празничната трапеза в общинския приют за бездомни лица в Добрич и за обяд, и за вечеря ще има скара – кюфте, кебапче, наденичка, с гарнитура – зеле, домати и краставици

>