Отбелязваме Националния празник - 3 март

03.03.2020 08:44
Връх Шипка СНИМКА: Архив

България отбелязва днес Националния си празник - 3 март. Навършват се 142 години от Освобождението на страната.

За празника ще има редица прояви в страната, а други бяха отменени от съображения, свързани с епидемичната ситуация.

Държавният глава Румен Радев ще участва в отбелязването на Националния празник на връх Шипка. Той ще поднесе цветя и ще отправи приветствие за 3 март, предава БТА. 

Президентът ще присъства на молебена, който ще бъде отслужен в Шипченския манастир "Рождество Христово" от Старозагорския митрополит Киприан.

На Шипка за празника ще бъдат също председателят на парламента Цвета Караянчева и депутати.

В София Негово светейшество патриарх Неофит ще отслужи тържествен молебен за 3 март в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".

Пред Паметника на Незнайния воин ще се състои тържествена церемония по издигането на националното знаме. Сред присъстващите ще бъдат вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, представители на ръководния състав на Министерството на отбраната. При изпълнението на националния химн ще бъдат изпълнени 20 артилерийски салюта.

По повод Националния празник в 12.00 часа ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред парадния вход на президентството.

Вечерта на пл. "Народно събрание" в София ще се състои тържествената заря-проверка за 3 март. Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия и ще произнесе слово. Командващ зарята ще бъде заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев.

Във връзка с препоръките да не се организират масови събития на закрито няма да се проведе традиционният прием в София за 3 март.

Други от От страната и света

Община Цар Калоян ще плати 26 000 лв. обезщетение на мъж, заради повредени 15 коли при наводнение

Община Цар Калоян е осъдена да заплати 26 000 лв. обезщетение на гражданин за щети от наводнение, след като Апелативният съд във Варна окончателно потвърди решението по делото. Това съобщи за БТА адв

Нашенци задръстиха пътя към Гърция пак

Интензивен е трафикът и по другите магистрали у нас Обстановката по пътя за Гърция вече не е спокойна. Има задръствания и забавянето е с около 30 минути

Елена търси 7000 евро, за да изпрати ученички на Световното по креативен дизайн в САЩ

Средно училище „Иван Момчилов" в Елена обяви дарителска кампания, за да бъде събрана сумата от 7000 евро, с която ученички да участват на световните финали на Международното младежко компютърно

Движението през прохода Шипка е нормално въпреки снеговалежа

Движението през прохода Шипка се осъществява нормално въпреки снеговалежа, а пътят е почистен, видя репортер на БТА на място. От Областно пътно управление – Габрово посочиха

Пламен Димитров: Средна заплата от 2225 евро е напълно възможна

Ако икономиката върви с тези темпове, напълно е възможно през 2030 г. минималната работна заплата да стане 1000 евро, а средната - 2225 евро. Това каза  президентът на КНСБ Пламен Димитров по повод

>