Две пловдивски училища затвориха заради грипа
Две училища в Пловдив и две в Раковски са в грипна ваканция заради завишена заболеваемост при повторна вълна на грипните и вирусни болести. Това бе потвърдено от Ваня Танчева-Манчева от РЗИ - Пловдив.
Училищата да се разпускат при много болни, а масовите мероприятия да бъдат отменени. Това са част от съветите на здравната инспекция, които бяха съобщени днес на кризисния щаб в Областна управа.
„Сега започват пак грипни ваканции. В някои училища вече има обявена епидемия - ОУ “Алеко Константинов” и ОУ „Княз Александър Първи” в Пловдив са във ваканция, както и още две училища в Раковски. Характерното е, че заболелите са учениците от малките класове. Заболеваемостта се покачва ежедневно“, обясни Манчева.
Тя поясни, че в Европейския съюз вече било забранено да се дават цифри на заболеваемостта.
„Не мога да си обясня защо ни го забраниха, тъй като за нас тези цифри са някакъв критерий, някаква граница. Новата директива казва, че няма такова нещо като грипна ваканция за учениците. Вече трябвало да се казва повишена заболеваемост от респираторни заболявания, заради които голяма част от децата не са на училище“, посочи Манчева.