Кризисният щаб иска свикване на областните медицински съвети

26.02.2020 09:09
ген. Венцислав Мутафчийски СНИМКА: Архив

Кризисният щаб изисква от областните управители да свикат областните медицински съвети, каза пред журналисти началникът на Военномедицинска академия /ВМА/ ген. Венцислав Мутафчийски.

В тези съвети са всички директори на болници и директори на регионални здравни инспекции. Очакваме обратна информация какви ресурси могат да отделят болниците. Не бива да се прави разлика между частни и държавни болници, тъй като ползват публичен ресурс и затова искаме от тях надлежна информация, за да можем да направим ясна карта къде и с какви сили разполагаме, допълни той.

Трябва да има отделена сграда с възможност за изолиране, като засега това е възможно във ВМА, "Пирогов" и Александровска болница, каза още ген. Мутафчийски и допълни, че се очакват подобни дейности от всички директори в областните центрове, предава БТА.

В Италия официално има 320 заразени с коронавирус, което е със 100 повече от вчера, а има и още един смъртен случай, с който общо стават 10, каза още ген. Мутафчийски.

В Хърватска също има човек с признаци на коронавирус. Още няма доказателства за Румъния и за Сърбия.

В България към момента има 20 хоспитализирани с грипоподобни симптоми, като се очаква да излязат резултатите от взетите им проби за изследване. В Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/ се очаква да пристигнат пробите от пациенти в Русе, Пловдив и Сливен.

През последното денонощие 60 хиляди пътници са преминали през границите на страната ни, измерена е температурата им, попълнили са определени формуляри с информация, увери още ген. Мутафчийски.

Директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев каза, че е започнала втора грипна вълна - с грип Б, като се очаква увеличено епидемично разпространение. Нищо по-различно няма от предишната грипна епидемия, подчерта лекарят и препоръча спазване на високо ниво на лична хигиена, прием на витамин Д, ограничаване на контактите с други хора, носене на маски или шал.

Други от От страната и света

Мъри Стоилов стигна до нова победа в Турция след обрат

Воденият от Мъри Стоилов "Гьозтепе" продължава с отличното си представяне през кампанията. Тимът от Измир победи след обрат 2:1 "Фатих Карагюмрюк". Сержиньо откри за гостите в 13-ата мин

Откриха в магазини течност за чистачки с високо съдържание на метанол

Високо съдържание на метанол в течности за чистачки, предназначени за масова употреба. За това сигнализира български производител, който е изследвал лабораторно продукти

Интензивен е трафикът на "Капитан Андреево"

Интензивен е трафикът на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) на границата с Турция "Капитан Андреево", съобщават от Главна дирекция "Гранична полиция" - МВР, на сайта на ведомството

Коя е най-лошата седяща професия? Мислите за офиса, а човекът е в колата

Кинезитерапевтът: Най-добрата поза е следващата, тялото мрази неподвижността, създадени сме да се движим - затова дори най-малкото помръдване е превенция В трудовата медицина шофирането се счита за

Божидар Божанов: ГЕРБ загуби европейския си облик, Радев е с неясни позиции

„Борисов може да се върти като пумпал – може да прави „Турски поток", т.е. „Руски поток", след това да се прави на евроатлантик. Може да подпише Борда за мир с Орбан и след това да се снима с

>